Đani je u kolicima zbog dijagnoze multiple skleroze. Dijagnosticirana mu je prije 14 godina. Da mu medicinski kanabis i pripravci koji ga sadrže olakšavaju, otvoreno priznaje. No postoji problem – ono što je dostupno i legalno njemu je preskupo. Nije na listi lijekova HZZO-a i sam to ne može financirati. Pribjegao je terapijama koje nudi konvencionalna medicina.
"Dvije do tri tisuće mjesečno za pripravke, to nema ni zdrav čovjek, a kamoli bolestan", govori Đani Gržeta.
Prije nešto više od dva mjeseca ljekarne su ostale bez zaliha koje su bile u prodaji. Povučene su jer im je istekao rok. Pacijentima se nudi alternativni pripravak.
"Što se tiče samog pacijenta i djelotvornosti, ista je situacija. No zamjena je nešto skuplja, košta oko 5 tisuća kuna, ali ovisno o pacijentu to može biti terapija za mjesec-dva, ovisno o simptomima", govori predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo.
Otkad je država ozakonila uporabu i liječenje kanabisom, prodaja nije porasla. I liječnici ga rijetko propisuju.
"Rekla bih da je potražnja za tim lijekom puno manja nego smo očekivali. Mislim da je crno tržište jedino profitiralo u ovoj situaciji", govori Soldo.
U Ministarstvu zdravstva, kažu, znaju za nestašicu.
U Povjerenstvu koje je sve zagovaralo mišljenja su da ministar Milan Kujundžić ignorira problem. "Tako da mi se čini da je sav trud oko pravilnika i reguliranja medicinskog kanabisa u praksi bačen u vjetar", govori Ognjen Brborović iz Povjerenstva za primjenu indijske konoplje u medicinske svrhe.
A rješenje za oboljele poput Đanija je ili ilegalno ili preskupo.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.