Nevjerojatna priča

Da ti srce pukne: 15-godišnji Enes morao je odrasti prije vremena - "Jako je teško..." Sada ima samo jednu želju

Iz okolice Velike Kladuše ovih dana stiže nevjerojatna priča o mladiću koji je cestu prema granici s Hrvatskom odlučio popraviti sam, i to nakon višegodišnjeg ignoriranja nadležnih. Reporterka Nove TV Dina Ćevid zaputila se tamo da provjeri priču iz prve ruke, i uvjerila se da je pozadina cijele priče puno tužnija.

Šesteročlana obitelj iz Johovice, malog mjesta u Bosni i Hercegovini, za život se snalaze kako zna i umije.

"Držimo nešto malo ovaca i kokoši, bavili smo se i poljoprivredom, ali nam je nevrijeme uništilo plastenik i nismo financijski bili u mogućnosti podići se", ispričala je majka Jasmina Džananović iz Johovica.

Tim su plastenikom, kaže, odškolovali i othranili djecu. Ipak, bez ikakvih primanja - djeca su bila prisiljena napustiti srednju školu i odrasti prije vremena.

"Zarađujem na ovoj cesti, zavisi, kako kada, nekad zaradim, dobro je i ovo. Znam i otići pokositi dvorište, njive, sjeći drva, bale", ispričao je Enes Džananović.

Na upit je li mu teško to s 15 godina, odgovora: "Da, jako je teško jer radim teške fizičke poslove. Legnem u 7, 8 sati i boli me kičma, ne mogu ni zaspati." Na graničnom prijelazu Bogovolja - Hadžin Potok čekanje je nekad dulje nego na većem prijelazu Maljevac, a cesta oštećena i prepuna rupa.

Zato je 15-godišnji Enes uzeo stvar u svoje ruke.

"Bilo je nekih 70, 80 rupa i auti nisu mogli ni prolaziti. Meni je bilo žao naroda i odlučio sam to popraviti", priča Enes. I sve je sam platio.

"Da, imam i račun, mogu pokazati da sam platio sam iz svog budžeta", rekao je. Na upit zašto nije novac potrošio na sebe, kaže: "Pa, žao mi je auta. Ima ljudi koji su zadovoljni, zahvale mi , daju 5, 10 eura, 5 maraka, kako tko može, tako da mi se taj pijesak isplatio."

"To je žalosno, žalosno je što općina ne zna za to i ne reagira. Vidiš, momak je posegnuo i treba ga nagraditi, to nam je čast", kaže Ishak Hadžić.

Na njega su ponosni i roditelji. Otac mu također zarađuje kao nadničar.

"Ponosan sam što to radi. Bilo je svakakvih priča, ali mi nismo propalice koje ne misle baš ništa. Malo usijemo i u dnevnice odemo i zaradimo. Ja sam ratni vojni invalid, teško sam ranjen", priča otac Enes Džananović.

I stariji brat Džanan pomaže roditeljima krpajući cestu, ali na drugoj lokaciji.

Pročitajte i ovo Pobuna stanovnika Zbog brze ceste zaratili gradonačelnik i župan iz iste stranke, ministar im uputio jasnu poruku

"Dođem, doradim, dobijem neku marku", priča kroz suze Džanan Džananović. Na pitanje je li tu teško živjeti, odgovora da jest: "Meni je žao što je ovo ovako, ali trudim se da imamo sve. Trudim se da položim te testove da dobijem vozačku. I ovako zarađujem za to."

Ali prije svoje vozačke radije je pomogao majci - i kupio joj perilicu rublja.

"Počeo sam skupljati za mašinu da mi mati ima, da ne pere rukama", priča Džanan Džananović.

Radeći taj posao, glava im je svaki dan u torbi.

"Ovo je sramota, pravo da vam kažem, da su djeca na putu. Ne daj Bože, može doletjeti netko i udariti ga autom. Ne znam tko je tu kriv, djeca trebaju raditi svoj posao, a država svoj", kaže Suad Šarić.

Pročitajte i ovo Josip Škorić Šef Hrvatskih cesta za Dnevnik Nove TV o spajanju mosta iznad Cetine: Otkrio kada će biti u funkciji i što je bilo najteže

Enesu nije važno tko je kriv, ima samo jednu želju: "Meni je prvo bilo da postanem pošten, želim kupiti traktor i pokrenuti se kako treba, imati malu farmu. Počeo sam skupljati novac, ali to nije dovoljno. Odlučio sam do 18. skupiti i krenuti kako treba."

Jer očito je da nismo svi u životu imali - istu startnu poziciju.  

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.


 

Povezane teme