Ozbiljan problem

Ne bira godine, a oko 80.000 Hrvata živi s posljedicama: "Riječ je o poremećaju koji duboko utječe na cijelo društvo"

Ilustracija Foto: Getty Images
Različite vrste afazije zahtijevaju i specifične terapijske pristupe u logopedskoj terapiji te dugotrajnu rehabilitaciju.

Oko 15.000 osoba godišnje u Hrvatskoj doživi moždani udar, dok oko 80.000 pacijenata živi s posljedicama nakon moždanog udara, a jedna od njih može biti jezični poremećaj afazija, o kojoj će biti riječi na simpoziju u SUVAG-u koji organizira Hrvatsko logopedsko društvo. 

"Recentniji podaci pokazuju da oko 15.000 osoba godišnje u Hrvatskoj doživi moždani udar i da oko 80.000 pacijenata živi s posljedicama nakon moždanog udara. Od toga će barem jedna trećina oboljelih imati i afaziju različite vrste, bilo u blažem ili težem obliku", naglasili su iz Hrvatskog logopedskog društva.

Afazija je stečeni jezični poremećaj koji se manifestira teškoćama jezičnog razumijevanja i izražavanja te teškoćama čitanja, pisanja i računanja. Najčešće nastaje kao posljedica preboljenog moždanog udara, ali se može javiti i nakon traumatske ozljede mozga, tumora mozga, infekcije mozga ili kao posljedica neke neurodegenerativne bolesti. 

Različite vrste afazije zahtijevaju i specifične terapijske pristupe u logopedskoj terapiji te dugotrajnu rehabilitaciju, često i godinama nakon moždanog udara, napomenuli su iz Hrvatskog logopedskog društva. 

Pročitajte i ovo DONOSI PROVJERENO Majka je molila policiju da ga odvede, ali odbili su - 24 sata kasnije psihički bolestan ubio je člana obitelji: "Ne znam kako dalje uopće živjeti s time"

Najnovije spoznaje, pristupi liječenju i terapiji te metode pružanja podrške osobama s afazijom i njihovim obiteljima bit će teme simpozija koji će se u ponedjeljak, 17. lipnja održati u Poliklinici za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG te preko Zoom platforme.

"Cilj simpozija je podizanje svijesti o afaziji, poremećaju koji duboko utječe na pojedince, njihove obitelji, ali i društvo u cjelini jer narušava primarnu čovjekovu potrebu, a to je komunikacija", kazali su organizatori.  

Pročitajte i ovo Prikupljen 1081 uzorak Odrađeno ispitivanje Jadrana: Objavljeno koliko je čist

Premda afaziju imaju brojni ljudi i u Hrvatskoj i u svijetu, ona je i dalje relativno nepoznat pojam u široj javnosti. Sudionici simpozija u SUVAG-u imat će priliku čuti osobna iskustva života s afazijom od osoba koje ju imaju i njihovih obitelji.

"Uz magistre logopedije na simpoziju će sudjelovati i drugi stručnjaci koji rade s osobama s afazijom ili ih prate kroz proces njihova oporavka kao što su neurolozi, fizioterapeuti, psiholozi, liječnici obiteljske medicine i drugi stručnjaci", dodali su iz Hrvatskog logopedskog društva.