U igri s političarima, umirovljenici, kažu, nikada ne pobjeđuju. Unatoč obećanjima.
U ovom trenutku s manje od 1000 kuna na mjesec živi gotovo 200 tisuća umirovljenika. 364 tisuće prima između 1000 i 2000 kuna, a nešto manje ih prima između 2-3 tisuće. Oko 161 tisuće umirovljenika prima od 3 do 4 tisuće kuna, a rijetki su oni s više od toga.
HDZ i Narodna koalicija žele uvesti takozvanu nacionalnu, odnosno socijalnu mirovinu za one koji ne budu imali dovoljno radnog staža. 'Glavni cilj je da mirovine moraju doseći 60% prosječne plaće', kaže HDZ-ova Ivana Maletić.
'Mirovine će rasti između 5 i 10 %. Također ćemo ukinuti onaj doprinos za zdravstvo od 3 %', kaže pak Mirando Mrsić iz SDP-a. Milan Bandić kaže da će mirovine rasti 5-10 posto. 'Kad me pitaju kako, kao u Zagrebu', kaže Bandić.
U Hrvatskoj je više od 1.231.766 umirovljenika. Na 12 zaposlenih dođe 10 umirovljenika. Država za mirovine na godinu mora osigurati 36,9 milijardi kuna, dok u isto vrijeme, od doprinosa prikupi 20,9 milijardi kuna.
No to u ovom trenutku strankama nije prepreka za obećanja. Ali otkud novac?
'To je ono što namjeravamo generirati čitavom ekonomskom politikom koja će dovesti do većeg gospodarskog rasta i omogućiti bolji standard građanima koji se vidi upravo kroz umirovljenike', kaže HDZ-ova Maletić.
'S povećanjem plaća i povećanjem broja zaposlenih će rasti doprinosi. Prema tome, tu neće biti problema', smatra SDP-ov Mrsić.
'Potrebno je podići i izvoz i BDP i u trenutku kada se to stabilizira onda postoji mogućnost za poboljšati život ne samo umirovljenika, nego i svim drugim građanima', kaže pak Petrov.
Dok se umirovljenici nadaju da će ih se političari sjetiti i nakon izbora, stranke itekako računaju na potporu ljudi koji su na izborni dan - prvi na biralištima.