Prvi slučaj

Oboljeli od virusa zapadnog Nila stabilno

Slika nije dostupna
Pacijent iz Slavonskog Broda, kod kojeg je jučer utvrđen u Hrvatskoj prvi vjerojatni slučaj groznice izazvane virusom zapadnog Nila, u stabilnom je stanju, a liječenje napreduje prema planu.

Nalazi su napravljeni u Službi za mikrobiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Zagrebu. Kako bi liječnici bili sigurni u rezultate ove analize, još se čeka dodatna potvrda iz referentnog laboratorija. Potvrda jučerašnjih nalaza očekuje se za 10-tak dana, istaknuo je Ante Cvitković, ravnatelj Zavoda z ajavno zdravstvo Brodsko-posavske županije.

Oboljeli 65-godišnji muškarac hospitaliziran je u Općoj bolnici u Slavonskom Brodu prije mjesec dana i trenutačno se nalazi na Odjelu za infektivne bolesti. 'Bolesnik je u početku bio prilično teškog općeg stanja. Već se polako oporavlja i njegov život nije u opasnosti. Sada trebamo imati strpljenja i čekati njegovo ozdravljenje i puštanje iz bolnice', rekao je Nenad Pandak, šef Odjela infektologije.

>> Ostojić EKSKLUZIVNO: Organizirat ćemo stožer s posebnim naputcima zbog slučaja Virusa Zapadnog Nila

Ministar zdravlja Rajko Ostojić ponovno je istaknuo kako se građani Hrvatske ne trebaju bojati od virusa zapadnog Nila, da je pacijent hospitaliziran u slavonskobrodskoj Općoj bolnici stabilno, te kako je infekcija najvjerojatnije uvezena iz Vojvodine s područja Bačke.

'Ali poruka je - ne treba paničariti, jer se ta bolest ne prenosi sa čovjeka na čovjeka već ubodom komarca. A ove godine obavljena je dobra dezinfekcija i to upravo na slavonskom području. Stožer je održao danas sastanak, prate ovu infekciju i eventualne nove pojave i simptome kod naših građana i sukladno s time će reagirati', rekao je ministar Ostojić u Donjem Lapcu prilikom eNaručivanja, koje Ministarstvo zdravlja i HZZO provode kao pilot projekt u Ličko-senjskoj i Karlovačkoj županiji.

Iz brodsko-posavskog Županijskog zavoda za javno zdravstvo ponovno ističu da virus zapadnog Nila u pravilu izaziva kratkotrajne i lagane bolesti, koje karakterizira nekoliko dana povišene temperature i bolovi u mišićima, kostima i zglobovima, te ponekad osip. 'Manje od jedan posto oboljelih razvije tešku bolest koja se manifestira neurološkim simptomima poput upale mozga i moždane ovojnice, kao što je slučaj u bolesnika hospitaliziranog u bolnici u Slavonskom Brodu. Smrtnost je zabilježena samo kod bolesnika kod kojih je zabilježena teža klinička slika, koji u ukupnom broju oboljelih čine manje od jedan posto', rekao je dr. Pandak.

>> Srbija: Tri osobe preminule od posljedica virusa Zapadnog Nila

I u Zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije procjenjuju, na osnovu simptoma koje je pacijent imao pri dolasku u bolnicu, kako je virusom zapadnog Nila zaražen na području Bačke u Vojvodini gdje je boravio krajem srpnja. Od trenutka zaraze za inkubaciju virusa potrebno je 10-tak dana što se poklapa s vremenom dolaska u slavonskobrodsku bolnicu.(Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Povezane teme