Cerovačke špilje, nekadašnje nezaobilazno turističko odredište, na putu su prema staroj slavi. Uz obnovu staza i rasvjete, kao i povećanje uslužnih sadržaja, očekuje se i veći broj turista. Iako unutrašnjost špilja mnogima pruža nezaobilazan doživljaj, broj godišnjih posjeta pao je s prijeratnih 90 na sadašnjih 9 tisuća.
Veličanstvena igra prirode koja traje milijunima godina duboko pod vrletima Velebita isklesala je čarobne skulpture. Ovakvo bogatstvo stalaktita i stalagmita rijetko se gdje viđa.
Cerovačke špilje najveći su turistički špiljski kompleks u Hrvatskoj. Dužina im je oko 8 kilometara, a turistička ruta ovdje potraje i do 3 sata, dok je temperatura svega 7 stupnjeva
Kapi vode spor su graditelj, samo za 1 milimetar potrebno je od 30 do čak 100 godina. Pod svodovima koji oduzimaju dah borave i posjetitelji koji ne kriju svoje oduševljenje.
'Predivno, iznenadilo me jako. Vidjela sam obje špilje, bili smo i u donjoj, tako da - divno!', rekla je Ariana iz Zagreba.
'Ja sam prvi put općenito u špilji, tako da mi je prekrasno', oduševljenje nije skrivala ni Naja iz Siska.
Boris Kupčak, iz Parka prirode Velebit, rekao je kako s radom počinju u travnju, a završavaju 1. studenog, dok sezona završava obično s Noći vještica, kada imaju noćne rute i uspone.
Na godinu Cerovačke špilje razgleda 9 tisuća turista, što je puno manje od prijeratnih godina, kada ih je ovdje bilo i do 90 tisuća, zbog čega špilje priželjkuju staru slavu. U projektu vrijednom 20 milijuna kuna trebale bi biti obnovljene staze i rasvjeta, a u blizini će biti izgrađen posjetiteljski centar i motel.
'Tu su, naravno, Plitvička jezera, Paklenica, puno, puno turista koji prolaze ovdje, a ne znaju za ovu, ovaj naš fenomen', rekla je Ivana Maras, ravnateljica Parka prirode Velebit.
Fenomen Cerovačkih špilja itekako je vrijedan, jer uz sjajne kristale kalcita i špiljske ukrase koji izazivaju strahopoštovanje, ovdje je i povijesno nalazište u kojem se nalaze fosilizirane kosti špiljskog medvjeda, a procjenjuje se da je čovjek u ovim špiljama obitavao prije 35 tisuća godina.
Povijest Cerovačkih špilja koju iskoristiti za budućnost, a ulaganjem u bolje predstavljanje i više sadržaja, speleološki biser trebao bi zasjati u punom sjaju i vratiti se na popis nezaobilaznih turističkih odredišta.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr