Oni rone i do 60 metara dubine. Razminiravaju. Tragaju za dokazima. Vade utopljenike. Na obuku na Lošinj poveli su i ekipu Dnevnika Nove TV. Prva vježba istraživanje olupine broda. 40 minuta. 40 metara.
'Mora se poštivati ona pravila što naučiš i onda hvala Bogu ne bi trebalo doći do nekakvih komplikacija, inače opasno', rekao je Dejan Bačić, policijski ronilac iz Zadra.
Već 10 godina u posjet im stižu i njemački kolege. Kako bi razmijenili iskustva. 'U Hrvatskoj je jako dobra vidljivost, dubine, otvorenije su vode. U Njemačkoj imamo male površine, kanale, jezera i mutnu vodu. U većini slučajeva samo dodirom pretražujemo teren', rekao je njemački ronilac Stefan.
>> Proveli smo nekoliko dana sa specijalcima, pogledajte što smo sve zabilježili
Svaki uron budno prati i liječnik Mihaljević koji se u policiju zaljubio devedesete. Najvažnije je, kaže - dobar plan i sigurna oprema.
Zbog iznimne kondicije, pazi se i na prehranu. 'Hrana je bitna da se minerali prikupe, da se elektroliti opet nadoknade jer se oni gube kroz izdisanje onim suhim zrakom', rekao je Darko Mutak.
Biti ronilac danas ne želi svatko. Mnogi završe tečaj, ali očito svjesni opasnosti brzo i odustanu.
Skromni i samozatajni ovi ljudi iz dana u dan riskiraju vlastiti život. Bez razmišljanja. Samo kako bi pomogli nekom drugom. A uz ronjenje, svi su angažirani i na uobičajenim policijskim poslovima.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.