Koliko kilometara na dan prijeđe po svojoj bolnici Božena Javorović ni sama ne zna. Posla je mnogo svaki dan i tako već desetljećima. Rad do 67 godine čini joj se nezamisliv. 'Vrlo je upitno da li medicinske sestre u određenim godinama mogu sve te zahtjeve zadovoljiti, pitanje je i jesu li sa 65 godina to spremne napraviti', kaže glavna medicinska sestra, Božena Javorović.
Posebno na nekim radnim mjestima, poput jedinica intenzivne njege na kojoj je i sama provela čak trinaest godina. 'Pacijenti nisu ponekad u bolnici samo da prime terapiju nego su često puta i životno ugroženi i upitno je da li će preživjeti. Pitanje je kakva će biti usluga medicinske sestre koja se za tog pacijenta brine', objašnjava Božena.
Sindikati traže još informacija o novom zakonu o radu i mirovinskoj reformi. 'Treba napraviti još dodatne napore da bi sindikati prihvatili i shvatili da je potrebno mijenjati zakon o radu da bi se poboljšala konkurentnost', kazao je Damir Jakuš iz Udruge radničkih sindikata.
>> 'Nema teorije da stariji čovjek pronađe posao'
Jednostavniji otkazi, pravo poslodavca da raspoređuje radne sate kako mu odgovara samo su neke od spornih točaka. Iz HUP-a očekuju fleksibilniji zakon. 'Da novi Zakon o radu bude u funkciji konkurentnosti, da treba štititi radnike, da treba dati jednu novu nadu nezaposlenima i da treba prestati štititi neradnike', kaže glavni direktor HUP-a, Davor Majetić.
Produljenje radnog vijeka na 67 godina ići će postupno, a krenulo bi tek oko 2030. godine. Mijenjat će se i mirovine. 'Da omogućimo da svi oni koji budu odlazili u mirovinu iz prvog i drugog stupa imaju svoju mirovinu koja će biti između 60 i 70 posto plaće. Prema sadašnjem modelu, ta mirovina bi bila oko 20 do 30 posto', objašnjava ministar rada i mirovinskog sustava, Mirando Mrsić. Međutim, to nije dovoljno za dostojnu starost, pa i sindikati podržavaju mirovinsku reformu koja bi to promijenila.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook