Oprez prije svega

Novi način prijevare možda upravo držite u rukama! Stručnjaci savjetuju što (ne) činiti i što prvo pogledati kad vam stigne sumnjiva poruka

Novi pokušaj prijevare preko SMS-a - građanima stižu poruke s poveznicom koja podsjeća na portal e-građani, a navodi ih se i da nazovu broj koji u poruci stoji. Nadležni upozoravaju da je riječ o lažnoj poruci čiji je cilj otkrivanje osjetljivih podataka.

Imate 1 dospjelu kaznu, platite je prije nego što ovršitelji naplate ovaj iznos od vas. Pristupite poveznici ili odmah nazovite na 072 200 027 - takvi SMS-ovi lažni su i nemaju veze s portalom e-Građani, upozoravaju iz Uprave za državnu informacijsku infrastrukturu.

"Iako te poruke izgledaju prilično autentično, moram vam reći da se ovdje ne radi o porukama koje su poslane sa sustava e-Građani. Naime, sustav e-Građani ne komunicira s građanima preko SMS-a. I ovim putem htjeli bismo napomenuti građanima da ne otvaraju te poruke, ne otvaraju te poveznice i budu vrlo oprezni sa sadržajem koji se nalazi unutra", upozorio je ravnatelj Uprave za državnu informacijsku strukturu Nikola Modrušan.

I prema samom sadržaju može se naslutiti da nešto nije u redu.

"U sebi sadrži također i poveznicu koja nije poveznica na domenu e-Građani, sadrži komponentu .com. Sve institucije u Republici Hrvatskoj i sustavi imaju komponentu .hr. To je jedan od pokazatelja da se radi o phishingu", dodaje Modrušan.

Odnosno, radi se o pokušaju prijevare kojemu je cilj otkriti vaše podatke.

"Phishing-poruke u biti su prevarantske poruke kojima zlonamjerni napadači pokušavaju od vas iskamčiti novac, instalirati nekakav maliciozni softver na vaše računalo ili telefon ili imaju neku drugu kriminalnu namjeru", kaže stručnjak za informacijsku sigurnost Lucijan Carić.

Gotovo da i nema građana koji na svoj telefon nije dobio takvu prevarantsku poruku. Kako ih prepoznati?

"Prvo pogledate otkud poruka dolazi. Ja sam dobio danas jednu, dolazi iz Francuske. Teško da me jedan hrvatski prijevoznik s lokacijom u Hrvatskoj ili pošta obavještava s nekakvim francuskim brojem. Drugo, ako gledate mail tih poruka, on je obično očigledno prijevaran", dodaje Carić.

Ako ste ipak već kliknuli na sumnjivu poveznicu, važno je ne davati nikakva odobrenja koja se od vas traže, ništa ne plaćati i najbolje - zatvoriti aplikaciju. Sumnjate li da ste žrtva prijevare, možete se obratiti CARNET-u ili policiji.

 

Pročitajte i ovo "Ljude ćemo poticati..." Njemačka se sprema za rat: Tvrde da je sve dogovoreno još u lipnju

Pročitajte i ovo međunarodna koordinirana akcija Velika akcija USKOK-a i policije: Uhićeno 11 osoba u više županija, šteta je milijunska

Povezane teme