Udruge U ime obitelji i Vigilare bore se na sve načine da do ratifikacije niti ne dođe. Smatraju kako se pod krinkom zaštite žena od nasilja unosi opasna rodna ideologija u hrvatsko društvo i obrazovni sustav.
Uvjereni su kako se kroz neutralnu definiciju roda planiraju stvoriti generacije koje neće imati jasnu sliku i pojam o tome da je muškarac osoba muškog spola, a žena osoba ženskog spola.
Cilj toga je, smatraju, razaranje braka, obitelji, majčinstva, očinstva. Istanbulska konvencija, kažu, traži upravo uvođenje rodne ideologije u redovni nastavni plan i program i na svim razinama obrazovanja. Sporno im je i to što se borba protiv "stereotipnih rodnih uloga" proširuje na cijelo društvo, kulturu i ponašanje ljudi.
A Konvencija je, kažu, vrlo izravno usmjerena protiv kulture, vjere, tradicije i običaja, što ponajviše predstavlja opasnost za primarno pravo roditelja na odgoj i obrazovanje svoje djece u skladu sa svojim vrijednostima i uvjerenjima.
Premijer Andrej Plenković više od godinu dana najavljuje ratifikaciju. No, čini se da ima problem u vlastitim redovima.
"Hrvatska je u procesu pripreme upućivanja toga dokumenta u Hrvatski sabor. Nadležno Ministarstvo ministrice Murganić provelo je javnu raspravu i u ovom trenutku analizira i konsolidira prijedloge koji su u vezi sa tim zakonskim aktom. Znate da se konvencije potvrđuju zakonom. Kada taj dokument bude spreman ići će u daljnju proceduru", kaže Plenković.
Protivnici Konvencije i unutar HDZ-a
Pitanje je hoće li doći do ratifikacije jer premijer ima otpor u vlastitoj stranci. Čeka se sjednica Predsjedništva na kojoj bi se o tome trebalo raspravljati. "Ne" Istanbulskoj konvenciji javno je rekao Milijan Brkić.
Podijelili su se i HDZ-ovi europarlamentarci. Dok su Dubravka Šuica i Željana Zovko bile "za", ruku protiv dignuo je Ivica Tolić. Ivana Maletić bila je suzdržana. Nije dobila odgovor, kaže, zašto Vijeće Europe, koje je donijelo Konvenciju, nije preuzelo već postojeću definiciju roda koja je jednaka spolu nego je uvelo novu.
"Kao država bismo mogli možda krenuti u ratifikaciju uz zadršku prema ovoj definiciji i pozvati se na međunarodnu definiciju pa onda vidjeti. Po meni bi to bilo najidealnije rješenje ako to Vijeće Europe prihvati", kaže Maletić.
A kad Konvencija dođe pred Sabor, HRAST, partner HDZ-a, očekuje samo jedno. "Da ista neće biti usvojena. Također računam na glasove mnogih drugih zastupnika u drugim strankama. Nažalost, jedini sam ja koji je eksplicitno rekao da je protiv, ali siguran sam da će još biti takvih zastupnika", kaže Hrvoje Zekanović, saborski zastupnik HRAST-a.
S druge strane premijera stišće HNS. Marija Puh, HNS-ova saborska zastupnica, kaže da Istanbulska konvencija nije mjesto za nikakve ideološke podjele. "Radi se o nasilju nad ženama i tu svi moramo biti jedinstveni. Nama je u interesu da se Istanbulska konvencija ratificira što prije", kaže Puh.
I Europa očito ima isti problem. U šest godina od 49 zemalja konvenciju su ratificirale tek 24.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr