Samo prošle godine, uvozno voće i povrće platili smo oko 280 milijuna eura, a u prvom tromjesečju ove godine, meso iz uvoza stajalo nas je više od 65, a mlijeko i mliječni proizvodi 34 milijuna eura.
Zvuči nevjerojatno, ali sve to Hrvatska bi sama mogla proizvoditi.
Na domaćim farmama, zlo i naopako. Mlijeko jeftino, farmeri na koljenima, a uvoz, kažu, posebna priča. 'Vidimo koliko uvoz šteti, već je ugušio kompletnu proizvodnju u Hrvatskoj, od ratarstva, stočarstva, sve je bačeno na koljena zbog uvoza i dampiških cijena', rekao je Mirko Katalenić, proizvođač mlijeka.
U prvom tromjesečju, uvezeno je 52 tisuće tona mlijeka i prerađevina. Ništa ljepša slika ni u sektoru mesa. Uvezena količina: 32 tisuće tona. A pred uvozom strahuju i proizvođači lubenica u dolini Neretve. Tona izvezene lubenice prošle je godine bila 229 eura. Tona uvozne 44 eura skuplja. Pa ne čudi što je za voće i povrće prošle godine plaćeno 281 milijun eura.
Da bi domaću proizvodnju povećala, Hrvatska mora udružiti proizvođače. 'Mora se raditi na tome da oni budu konkurentni i tu ima niz mjera koje pomažu da poljoprivreda bude konkurentna, a to su mjere ruralnog razvoja', kaže Davor Romić, tehnički ministar poljoprivrede.
Obećane strategije poljoprivredne proizvodnje još uvijek nema, ali ima uzroka za rast uvoza. 'Ulaskom Hrvatske u E otvorilo se tržište, carine se primjenjuju zajedničke, a tu je bitna i kupovna moć koja je pala', pojašnjava Dražen Miloloža iz HGK.a, Kupovna moć pala, a potražnja za jeftinijim prehrambenim proizvodima - porasla.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr