Od američkih preko britanskih do danskih sveučilišta. Pred hrvatske učenike i studente svatko sa svojim adutima. Jedno od interesantnijih sveučilišta je ugledni engleski Lancaster University.
''Imamo širok spektar studija - od umjetnosti, znanosti, prava, biznisa, menadžmenta. Imamo i fantastičan kampus u koji su uloženi milijuni u posljednjih par godina'', rekla je Alice Callaghan sa Lanchaster Universityja.
No, godina nije jeftina - za preddiplomski studij oko 80.000 kuna. Britanska vlada i dalje, bez obzira na Brexit, studentima iz EU daje zajmove u visini te školarine. Hrvatski student će ga vratiti tek kada se zaposli i to samo ako dobije mjesečnu plaću veću od 14 800 kuna bruto.
Ako ne dosegnu tu plaću nikome ništa. ''Oni vama daju garanciju da ćete se s njihovim obrazovanjem vi moći tako dobro zaposliti da ćete im moći to vratiti'', rekla je Lea Ban, organizatorica World Education Faira.
Danska, s druge strane, nudi besplatno školovanje. Tamara Lalić tamo već godinu dana studira i povremeno radi kao čistačica. ''Općenito je satnica minimalno 100 kuna, a zna se dogoditi i do 300 kuna sat'', kaže Tamara.
A studente koji rade 10 do 15 sati tjedno, zvuči nevjerojatno, ali Danska potpomaže sa stipendijom od 5 i pol tisuća kuna mjesečno. Povratak za Tamaru nije opcija. ''Mislim da je gore budućnost, standard puno bolji i kvalitetniji je život'', kaže Tamara.
No, konkurencija je jaka. Većina sveučilišta traži dobre ocjene i znanje engleskog jezika. Neki i preporuke. A kao adut baš svi ističu - praksu i povezivanje s tržištem rada.
I tako Hrvatska ostaje bez mlade radne snage. Po projekcijama UN-a do 2050. Hrvatska će se naći među zemljama s najstarijim stanovništvom u Europi. Vrata zagrebačkog sajma otvorena su još sutra. U utorak sajam se seli u - Split.