Godine u Vukovaru prolaze, no rolete na stanovima u vlasništvu države presporo se podižu. Na velik broj praznih stanova u vlasništvu države, upozorava i gradonačelnik.
"Otprilike je brojka prije jedno desetak godina bila na razini države. Od 5,5 tisuća stambenih jedinica u vlasništvu RH, 3,5 tisuće su bile u Vukovaru. Dio toga je riješen, ali i dalje su to brojke preko dvije tisuće stanova, što zapravo stvara jedan ogroman problem. U jednoj razumnoj mjeri ću inzistirati da se država, što je moguće prije, riješi tih nekretnina", poručio je Ivan Penava.
Nije dugo trebalo da reporter Dnevnika Nove TV Tin Kovačić pronađe zgradu s praznim državnim stanom. Kućno vijeće ispred zgrade razgovara o komunalnim troškovima, uređenju pročelja i stubišta, ali u takvim razgovorima, nikad im se nije priključio nitko iz stana broj 36.
"Znamo čiji je. Državni je stan, ali nije dodijeljen, već jako dugo je prazan. Tu se stanovi naseljavaju. Cijela zgrada je naseljena, cijeli neboder. Ali taj stan stoji prazan. Mi stvarno ne znamo iz kojeg razloga", rekao je Dražen Bočkaj.
I u drugim dijelovima grada brojne su zgrade s praznim stanovima. U problemu su gradske tvrtke koje se bave komunalnim uslugama ili grijanjem jer rade u punom kapacitetu, ali ne naplaćuju se tako.
Problem praznih stanova javlja se i, primjerice, pri energetskoj obnovi. Ostalim stanarima teže je prikupiti dovoljan broj potpisa, a i cijena obnove bit će veća jer se dijeli na manji broj ljudi.
"Nekad imamo problem kad treba nešto rješavati u zgradi. Onda se moramo obraćati u državne institucije jer nitko tu ne živi, a taj stan je na nekoj vertikali kad su neki radovi ili nešto", objasnio je Bočkaj.
"Stvaraju i dodatan trošak i ljudima koji su neposredni susjedi jer jedna baka na katu živi, tu i grije, a njih troje nema. Naravno da ima veće troškove jer su joj svi zidovi praktički vanjski zidovi", napomenuo je Penava.
Na posljednjem popisu stanovništva Vukovar je imao 23.000 stanovnika, a prostora za stanovanje ima za još nekoliko tisuća.