Najviše dnevne temperature izmjerene su u Pločama i Kninu, bilo je 35 stupnjeva. Tek stupanj hladnije u Splitu i Pločama. U danima koji nas očekuju bit će nam potreban cijeli niz pomoćnih sredstava za rashlađivanje, jer prognostičari najavljuju, iako je ljeto tek na početku, već ovaj četvrtak mogli bismo mjeriti temperature i preko 40 stupnjeva.
Mnogi su već duže vrijeme, posebice zbog ovih posljednjih kiša, prizivali toplije vrijeme, ali uistinu su rijetki oni koji danas nisu doživjeli temperaturni šok. Jako je vruće u cijeloj zemlji i u ovim predvečernjim satima. Mi smo se danas pokušali rashladiti na najekstremniji mogući način u hladnjačama zagrebačke Veletržnice. U toj namjeri smo i uspjeli, ali nije bilo ni malo ugodno.
>> Udarne vrućine: Temperature već u 5 sati bile na 26 stupnjeva
Potraga za osvježenjem u Dubrovniku je počela već u zoru. U 5 sati izmjereno je 26 stupnjeva. Na suncu i puno više. I dok su turisti u razgledavanju dubrovačkih znamenitosti bježali od sunca, Šibenčani su osvježenje potražili na novom gradskom kupalištu. Oni nešto iskusniji ipak su uspjeli pronaći malo hladovine i uživati u popodnevnoj fjaki s pogledom na staru gradsku jezgru.
Hladovina se tražila i na splitskoj rivi. Gdje nema prirodne, poslužiti može i kišobran. A tu su i neizostavne lepeze. Sunce je zapeklo i slavonske ravnice. Radilo se u kombajnu bez klimatizacije.
Onima koji rade u hladnjačama, klimatizacija za rad ne treba. Jakna, šal, rukavice i kapa njihova su uobičajena ljetna oprema. U svega nekoliko koraka dožive temperaturnu razliku veću od 50 stupnjeva. Za sve one koji ne mogu uživati u ovoj 'pogodnosti' preostaju samo osnovni načini borbe s vrućinama. Izbjegavanje sunca i što više tekućine.
S obzirom da su pred nama uistinu ekstremne vrućine valja podsjetiti kako se treba ponašati u ovakvim uvjetima. Ono što je preporučljivo svima, a posebice djeci i starijim osobama je izbjegavanje sunca u periodu od 10 do 17 sati. Izlazite li na sunce glavu zaštitite kapom, suncobranom ili nečim drugim. Kretanje i relaksacija u prirodi su poželjni, ali samo u ranim jutranjim i kasnim večernjim satima. Zbog opasnosti od dehidracije važno je piti mnogo tekućine. Minimalno dvije litre dnevno. I svakako izbjegavajte gazirana pića i alkohol.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.