Skrivena kamera

Pola sata na hrvatskim prometnicama otkrilo tužnu istinu o vozačima

1/1 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Kameru smo postavili na Jadranski most u Zagrebu u smjeru centra. Pola sata promatranja vozača bilo je dovoljno da potvrdimo rezultat domaćeg istraživanja prema kojem devet od deset sudionika u prometu koristi mobitel.

 

Zastanete li negdje u prometnoj gužvi i osvrnete se oko sebe primijetit ćete koliko se vozača tijekom vožnje bavi nekim drugim aktivnostima koje odvlače pozornost s ceste. Tipkanje po mobitelu je također jedan od ubojica na cesti. Istraživanjem koje je na domaćem terenu provela Hrvatska udruga menadžera sigurnosti (HUMS) utvrđeno je da 91 posto vozača koristi mobitel tijekom vožnje.

Dvije trećine ispitanika svjesni su opasnosti koje takvo ponašanje nosi, međutim zabrinjavajuće je da čak polovica ispitanika ne bi mijenjala svoje navike bez obzira na visinu novčane kazne. Postavlja se pitanje bi li vozači mijenjali navike kada bi postali svjesni što sve takve navike mogu uzrokovati. U društveno odgovornoj kampanji koja se provodi u suradnji s Tele2 nastoji se podići svijest o važnosti ne tipkanja u vožnji.

Pogledajte kakav scenarij ne želi doživjeti ni jedan roditelj.

Važan je podatak HUMS – ovog novog istraživanja distrakcija koje je provedeno uz pomoć Fakulteta prometnih znanosti. Rezultati su pokazali kako su reakcije vozača s mobitelom za volanom dva do tri puta sporije. To konkretno znači da vozač koji tipka i vozi 60 km/h ne nadzire cestu čak 100 metara.

Prema američkim istraživanjima, tipkanje tijekom vožnje šest puta povećava vjerojatnost nesreće nego vožnja u pijanom stanju. Svakog dana, u nesrećama uzrokovanim tipkanjem pogine 11 mladih osoba u SAD-u.

Mogu li porazne brojke promijeniti način razmišljanja sudionika u prometu?

Prema svim psihološko-socijalnim istraživanjima, ljudi rijetko mijenjaju navike. Ipak, poznajući ishod neodgovornog ponašanja, situacija se može mijenjati. Budite primjer.

Život je važniji od mobitela. Svijet može čekati. Tele2