Senat zagrebačkog Sveučilišta

Nastavu uspostaviti, a neodržanu nadoknaditi

Slika nije dostupna
Nastava na sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu mora se odmah uspostaviti, a ona neodržana mora se nadoknaditi, odlučio je danas Senat Sveučilišta u Zagrebu ističući da ne podupire metodu blokade nastave te je pozvao studente da ne ometaju njezino odvijanje.

Senat Sveučilišta u Zagrebu prihvatio je danas na izvanrednoj sjednici zaključke Rektorskoga zbora, donesene 28. travnja 2009., te je u tom smislu donio Odluku u kojoj ističe da zadužuje Rektorski kolegij u širem sastavu i rektora da u sklopu svojih ovlasti poduzmu sve što je potrebno da se ona provede. Pravo je svakog člana akademske zajednice, navodi se u Odluci, slobodno izraziti svoje stajalište koristeći se zajamčenom akademskom slobodom, no Senat smatra kako pritom ne smije biti ugrožena akademska sloboda i djelovanje drugih članova.

>> Senat prihvatio deblokadu, studenti Filozofskog nastavljaju s prosvjedima

Senat u prvoj točki ističe kako je nužno odmah pristupiti izmjeni zakonske regulative i sustava financiranja visokog obrazovanja u skladu sa zaključcima Rektorskoga zbora. Također upozorava da je za uspjeh inicijative iz te točke potrebna konstruktivna komunikacija svih onih koji žele sustavne promjene, te zato na raspravu poziva sve zainteresirane subjekte, posebno nastavnike i studente.

Senat za pronalaženje dugoročnog rješenja

Senat s današnje izvanredne sjednice upozorava kako se posebna pozornost mora usmjeriti i na rješavanje otvorenih pitanja kojima je sustav visokog obrazovanja dodatno opterećen, među ostalim i na 'pronalaženje dugoročnog rješenja kojim će se definirati sustav financiranja istraživačkog rada čiji su integralni dio i doktorski studiji' te na rješavanje 'situacije u kojoj je posljednjih godina izraženo izrazito zaostajanje ulaganja u kapitalne investicije i infrastrukturu Sveučilišta u Zagrebu'.

Senat upozorava i na 'hitno uključivanje Republike Hrvatske, a time i svih hrvatskih visokoobrazovnih institucija, u međunarodne mreže i konzorcije, posebno programe mobilnosti studenata i nastavnika, te općenito razvijanje međunarodne suradnje'.

Stajalište Sveučilišta u Zagrebu jest da svaka daljnja strategija razvijanja i poboljšavanja sustava visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj u dugoročnom razdoblju nije moguća bez ujedinjavanja svih aspekata u sustavu. S tim u vezi, Sveučilište u Zagrebu ističe kako je važno da što prije počnu konstruktivni razgovori u kojima će sudjelovati svi sudionici sustava visokog obrazovanja kako bi se načinila dugoročna strategija.

Rijeka: Susret predstavnika fakulteta u blokadi

Predstavnici hrvatskih fakulteta u blokadi danas su se susreli u Rijeci kako bi razmijenili iskustva o dosadašnjem tijeku prosvjeda, izvijestili su predstavnici Nezavisne studentske inicijative za besplatno obrazovanje.

Iz svakoga blokiranog fakulteta na sastanak je stigao po jedan ili dva izaslanika. Studenti su u Rijeku došli iz Varaždina, Osijeka, Zagreba, Splita, Zadra i Pule. Cilj sastanka, kako su izvijestili iz Nezavisne inicijative, bio je da predstavnici svakog fakulteta ostalima prenesu dosadašnja iskustva blokade te predstave sadržaje održanih plenuma.

Na sastanku, zatvorenu za javnost, nije bila predviđena ni rasprava o blokadi ni donošenje odluka ili zaključaka.  Najavljeno je da će se predstavnici fakulteta u blokadi ponovno susresti u nekom drugom gradu, a o mjestu i vremenu odlučivat će na svojim plenumima i u međusobnoj komunikaciji.

 

 

Povezane teme