Indijska prijestolnica obavijena je debelim slojem zagađenog zraka, a sveta rijeka puna je toksične pjene.
Iako izgleda kao snijeg - jasan je dokaz ekološke krize u Indiji. Bijela pjena, rezultat je industrijskog otpada i kanalizacije. Sadrži visoku razinu amonijaka i fosfata.
"Gotovo 3500 milijuna litara otpada koji se svaki dan baci u rijeku. Kvaliteta vode nije prikladna čak ni za kupanje životinja. Potpuno mrtva rijeka bez života. Rijeka Yamuna jedna je od najzagađenijih rijeka", rekao je ekolog Vimlendu Jha.
Ne predstavlja samo ekološku brigu, nego i zdravstvenu. Približava se festival posvećen solarnom božanstvu, koji uključuje i ritual kupanja tisuća ljudi u toj rijeci.
"Tako otrovna voda kada dođe u dodir s kožom ima štetan utjecaj… Naravno, postoje kožni poremećaji, poremećaji disanja i problemi povezani s rakom koji se mogu dogoditi", nadodaje Jha.
Ali, politička volja da se ovaj problem riješi - praktički ne postoji. Plana nema, a s otrovnim kemikalijama suočavaju se godinama. Uz ovo - New Delhi se bori i sa štetnim smogom.
"Postoje poteškoće s disanjem zbog zagađenja", rekao je sudionik maratona Pradeep Arora.
Glavni čimbenik lošeg zraka je nagla promjena vremenskih uvjeta.
"U tom razdoblju događaju se određene nove emisije, primjerice spaljivanje biomase, spaljivanje smeća, što dovodi do veće kumulacije od zagađenja", rekao je Vivek Chattopadhyaya iz Centra za znanost i okoliš u New Delhiju
"Vlada mora nešto poduzeti po tom pitanju", poručio je Ashish Kumar Meena, stanovnik New Delhija.
I kažu - poduzimaju. Provjeravaju se razine prašine, provode mjere na gradilištima diljem grada. Postavljeni su i topovi koji uništavaju smog.
"Uspostavljeno je 13 koordinacijskih odbora. Utvrđeni su i lokalni izvori onečišćenja", poručio je Gopal Rai, ministar okoliša New Delhija.
Unatoč vladinim mjerama, ekolozi ističu da su rješenja neadekvatna jer se njima samo gasi požar. Ne provode se cijele godine, a Indija tone u sve veću ekološku krizu ugrožavajući milijune ljudi.