Inspektorica kaže da to nije ništa izvanredno budući da se bjesnoća svake godine pojavljuje u ovo doba.
Ona poziva ljude, pogotovo roditelje, da upozore djecu da se ne približavaju divljim životinjama čudnog ponašanja, a to vrijedi i za kućne ljubimce.
Na području Slunja veterinarska inspektorica Ivana Kubelka provodi sve mjere da se širenje bolest spriječi. Veterinarski institut najprije je potvrdio bjesnoću kod jednoga vuka, koji je pronađen početkom veljače u Donjem Primišlju.
Na području Šlivnjaka pronađena je bijesna lisica. Također u
Šlivnjaku jedan je pas mlađi od tri mjeseca ugrizao 14. veljače svog vlasnika. Štene je usmrćeno i zakopano. Kada je Zavod za javno zdravstvo javio Kubelki da se nad vlasnikom provodi zaštita od bjesnoće, ona je naredila da se tijelo šteneta iskopa i pošalje na Veterinarski institut na analizu, gdje je utvrđeno da je bilo zaraženo bjesnoćom. Dezinficirana su dvorišta, a stanovnici sela dobili su upute o rizicima i obavezi zaštite.
Bijesna lisica pronađena je u Dubravama. Područje njezina kretanja, točnije dvorišta u kojima je viđena i gdje borave domaće životinje i kućni ljubimci dezinficirana su, a više mačaka i pasa za koje je utvrđeno da su bili u kontaktu s lisicom eutanazirano je ako životinje nisu bile cijepljene. Cijepljeni psi stavljeni su u karantenu od šest mjeseci. Vlasnici pasa koji nisu cijepili svoje ljubimce, bit će novčano kažnjeni, kazala je Ivana Kubelka.
Također je rekla kako smatra da se ne radi o povećanom broju životinja pozitivnih na bjesnoću, a točan broj bit će objavljen u ožujku za cijelu zimu.