Vlada pak predviđa povećanje neoporezivog dijela plaće i tako tvrde da će više radnika dobiti, a ne izgubiti s plaćama već u travanju. 'Svaka kuna je dobrodošla, pogotovo u ovim kriznim vremenima', rekao je Tomislav Debeljak, vozač tramvaja. On je među više od pola milijuna radnika s prosječnom plaćom koja je za prosinac iznosila 5.729 kuna. Svi oni prema Vladinoj promjeni poreznih razreda bit će na dobitku.
>> Sindikati: Oslobodite poslodavce poreza na zdravstveno, topli obrok i dnevnice
S plaćom između 3 i 5 tisuća povećanje će biti za 80 kuna. Oni između 5 i 7.800 kuna, bit će u plusu pet kuna.
'Cenzus do 8 tisuća kuna i nije nešto preveliko, ali ovi koji imaju više od 15 i 20 njima bi trebalo uzeti', smatra Tomislav.
I hoće. Svi s plaćom iznad 7.000 i 8.000 kuna bit će u malom minusu. Oni s plaćom iznad deset tisuća kuna u minusu će biti 35, a oni s plaćom većom od 20 tisuća - ostat će bez 300 kuna. Da će PDV biti veći, priznao je i sam premijer.
>> Izračunali smo što znači povećanje PDV-a za kućnu budžet
'Sve ono nužno i nimalo popularno što moramo napraviti ćemo napraviti, vjerujem da bi nam ljudi na neki način oprostili i više od toga', rekao je premijer Zoran Milanović. Pod 'škarama' ministra financija naći će se i džepovi premijera, predsjednika države i Sabora.
No, promjenom platnih razreda pokušava se ublažiti udar povećanjem PDV-a. 'U slučaju da se poveća neoporezivi dio dohotka tada bi već mogli govoriti o pravim kontramjerama povećanju PDV-a, no u cijeloj toj priči zaboravili smo velik kontigent umirovljenika', rekao je Tomislav Čorić, iz Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Njima za sad ostaje samo veći PDV.