Nakon što su mediji pisali o propalom projektu onkoloških uputnica ministra zdravstva Vilija Beroša, oglasilo se Ministarstvo zdravstva.
Do početka kolovoza ove godine upisane su 534 narudžbe za onkološke i onkološki suspektne pacijente, a vrijeme čekanja na pregled kraće je od pet dana, priopćilo je u petak Ministarstvo zdravstva.
Od uvođenja uputnica za onkološke i onkološki suspektne pacijente, do 6. kolovoza ove godine upisano je 149 narudžbi za onkološke pacijente i 385 narudžbi za onkološki suspektne pacijente, odnosno ukupno 534.
Prosječni broj dana čekanja pregleda na temelju onkološke i onkološke suspektne narudžbe kraći je od pet dana odnosno 4,67 dana, što je rezultat uvođenja prioriteta za onkološke pacijente u Hrvatskoj koje je pokrenulo Ministarstvo zdravstva u okviru reformskih mjera zadnje dvije godine.
Time je omogućeno liječnicima obiteljske medicine da onkološkim i pacijentima za koje postoji sumnja onkološkog oboljenja osiguraju potrebni dijagnostički pregled u najkraćem roku za pet onkoloških sijela - dojku, prostatu, pluća, probavni sustav i kožu.
"Nakon uspješno završenog pilot projekta brze obrade onkoloških i onkološko suspektnih pacijenata, u kojem su aktivno sudjelovali KBC Rijeka i liječnici iz sustava primarne zdravstvene zaštite u Primorsko-goranskoj županiji, ostale zdravstvene ustanove u Hrvatskoj pozvane su da se uključe u projekt onkoloških uputnica i osiguranja brzog pregleda pacijenata“, priopćio je ministar zdravstva Vili Beroš.
Istaknuo je da su sve zdravstvene ustanove višekratno upoznate s obvezom onkoloških koordinatora u bolnicama da osiguravaju žurne i kontinuirane preglede i liječenje onkoloških pacijenata, dok liječnici primarne zdravstvene zaštite, ovisno o procjeni stanja bolesnika, mogu i trebaju zatražiti dodjelu prioritetnog termina za onkološkog ili onkološki suspektnog pacijenta te propisati odgovarajuću uputnicu.
Ministarstvo zdravstva 10. lipnja ove godine ponovno je podsjetilo pružatelje bolničke zdravstvene zaštite na obvezu uključivanja u spomenuti projekt te potrebu za pravovremenim otvaranjem termina od strane bolničkih ustanova.