Dugogodišnja čelnica Mosta u Rijeci, gradska vijećnica i kandidatkinja Mosta na listi za EU izbore Petra Mandić, svoj je rad u stranci u predizbornoj kampanji na parlamentarnim izborima naplaćivala preko firme svoga supruga Dalibora Mandića.
Tvrtka Dalpet Dalibora Mandića bavi se postavljanjem i održavanjem kamina, ali je registrirana i za razne druge usluge. Most je na ovim izborima uplatio po 787 eura naknade za obavljene usluge vlastite članice Petre Mandić, ukupno 7870 eura.
Isplaćeno je deset jednakih isplata za svaku od deset izbornih jedinica,
Na pitanje da objasni taj dogovor, Mandić je Novom listu rekla kako u tome ne vidi ništa sporno jer je Most imao potpisan ugovor s Dalpetom. Ugovor nije dostavila, ali je dala izjavu u kojoj kaže da nema ničeg čudnog u tome da Most angažira i plaća ljude za usluge u poslovima kampanje, iako je riječ o članovima i istaknutim predstavnicima stranke, kao što je ona u Rijeci.
"Predsjedništvo Mosta još je prošle godine donijelo odluku o outsourceanju većine periodičnih profesionalnih usluga kako bi se lakše upravljalo stranačkim financijama. Ulaskom u izborni ciklus stranka Most trebala je niz profesionalnih usluga kako bi u pravnom i računovodstvenom smislu odradila izbore sukladno zakonskim propisima.
Obrt je osnovan 2005., a za nove djelatnosti doregistriran je 2019. i 2023. te sad pruža i usluge savjetovanja u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem te kombinirane uredske administrativne djelatnosti. Obiteljski obrt diversificirao je poslovanje kako bi i Petra Mandić mogla preko njega pružati intelektualne usluge klijentima, stoji u objašnjenju iz Mosta.
Novi list piše kako u oči upada da je tvrtka Dalpet širila svoje registrirane djelatnosti svake godine uoči izbora za Sabor – prvo 2019., a onda i 2023. godine, što je direktno povezano sa stvaranjem osnova za te isplate.
Jednako tada, u oči upada i da je kandidatkinja Mandić naplatila čak i "pregovore u oporbenoj kvoti".
Nije li to uobičajeni politički rad, a ne administrativna usluga, pita se Novi list.
Slučaj Miletić
Ovo nije prvi takav slučaj. I s riječkim zastupnikom Marinom Miletićem bilo je slično. U veljači 2020. godine uoči izbora za Sabor Most je potpisao ugovor s tvrtkom u vlasništvu Miletića, pod nazivom Epicentar, za konzultantske usluge i komunikacijsko savjetovanje na iznos od 95.000 kuna, kako je objavio Jutarnji list.
Nakon toga u emisiji Nedjeljom u 2 Miletić je 2020 objavio kako zamrzava svoje radno mjesto vjeroučitelja u gimnaziji u Rijeci i da ulazi u Most i u politiku te je uskoro za tu stranku osvojio jedan mandat u 8. jedinici.
U njegovoj imovinskoj kartici nije bio prikazan taj prihod. Na izborima 2024. ponovio je mandat, a u financijskom izvješću Mosta u DIP-u ne vidi se da je s njim ponovo bio sklopljen bilo kakav ugovor.
Most, dakle, ima praksu obrnutu od svih drugih stranaka – ne da od svojih članova i istaknutih čelnika dobiva donacije (koje su po zakonu individualno maksimalne do iznosa od 3900 eura), nego obrnuto – stranka plaća svojim ljudima da bi radili za nju, piše Novi list.
Prema ovome ispada da Most stranački novac šalje vlastitim članovima za posao koji inače u drugim strankama obavljaju stranački volonteri ili se angažiraju postojeće renomirane agencije koje se inače bave PR-om.
U ovom slučaju mostovka Mandić osigurala je sebi naknadu preko računa suprugove tvrtke.
Petra Mandić posljednjih je dana bila citirana u medijima jer je govorila o "zlu rodne ideologije" i tumačila Mostov poziv za izdvajanje djece iz odgojno-obrazovnog sustava te školovanje kod kuće ili u vjerskim školama ako se roditelji ne slažu s vrijednostima koje promovira školski sustav, zbog čega je javno polemizirala s IDS-ovim Valterom Flegom.