Stručni savjet Mosta za zdravstvo pripremio je više od 50 razloga za opoziv ministra zdravstva Milana Kujundžića. "Od dana otkad smo rekli da ćemo krenuti u opoziv ministra Kujundžića, osim ako predsjednik Vlade povuče konačno jedini racionalni, zreli i odgovorni potez, a to je da sam uruči otkaz Kujundžiću, od tog dana, 14. kolovoza, mi smo isticali upravo ovih više od 50 razloga zbog kojih je potrebno da ministar Kujundžić odstupi s tog mjesta", kazao je saborski zastupnik Mosta Božo Petrov.
"Kujundžić je propustio omogućiti liječnicima obiteljske medicine i drugim liječnicima, ali i drugim zdravstvenim radnicima osnivanje privatne prakse temeljem ugovora s osiguravateljima na ekonomski održivoj razini kako bi građani imali potrebnu dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu. Propustio je ojačati uloge Domova zdravlja i osnažiti funkcioninalnost primarne zaštite i pružanje osnovne laboratorijske dijagnostike", dodao je Petrov.
Oporba za opoziv Kujundžića
Kazao je kako se čuo s predstavnicima oporbenih saborskih klubova te da su svi načelno podržali opoziv ministra Kujundžića, a u srijedu bi se trebao održati sastanak na kojemu će se dogovoriti detaljnije o tom problemu.
Komentirao je i najavu ministra zdravstva Milana Kujundžića da će tražiti ukidanje njegove licence: "Ajmo reć da se tresem. Bijednik i jadnik ja. Mislim da bi gospodin Kujundžić trebao znati nakon toliko godina iskustva kako je liječenje pacijenata u bolnici, a organizacija i menadžment rada u ministarstvu, a s obzirom na njegove postupke i komunikaciju koju je ponudio, ja sam u dilemi zna li on na kojem se mjestu nalazi i koji je njegov posao."
Smjenu traže zbog "nečinjenja"
Zahtjev Mosta za smjenom ministra bio je zbog "nečinjenja". Saborska zastupnica Mosta Ines Strenja Linić kaže kako je ministar trebao voditi zdravstvo i reforme u njemu, no to se nije dogodilo. Navodi kako su u Mostu izbrojali 52 točke po kojima bi ministar zdravstva Milan Kujundžić trebao odstupiti s mjesta ministra.
Strenja Linić navodi kako bi u Hitnoj medicini trebali biti samo Timovi 1, timovi s liječnikom, obučeni da provode hitnu pomoć i spase život. Dodaje kako je bitna edukacija liječnika, i u vozilima hitne pomoći, i u vojnim helikopterima koji spašavaju pacijente u hitnim situacijama. Posebno bitnima smatra dežurstva liječnika specijalista u danima vikenda i blagdana kako bi zdravstvena zaštita bila dostupna svim pacijentima sve dane u tjednu. Ista je stvar i s dežurnim ljekarnama, tvrdi Strenja Linić: "Dežurna ljekarna bitna je i u Gospiću, a ne da se po lijek mora ići u Zadar." Od ostalih projekata nabrojila je i splitsku barokomoru, koja bi mogla spasiti desetke života ronilaca.
Strenja Linić kazala je kako smatra da živimo u demokratskoj državi u kojoj saborski zastupnici smiju reći što ne valja. "Pod prijetnjom gubitka licence i nemogućnosti rada u Hrvatskoj, sve je to premala cijena ako bi ovaj naš istup i zahtjev za promjenom barem dijela ovih točaka promijenio hrvatsko zdravstvo", kazala je dodavši kako o njoj mogu govoriti samo njezini pacijenti. Očekuje ministrovu tužbu, ali očekuje i odbacivanje te tužbe.
"Bez poticajnih mjera za studente i specijalizante"
Ivan Bekavac, voditelj Mostova Savjeta za zdravstvo, kazao je kako je nezadovoljan radom Hitne medicine. "Riječ je o tome da građani Hrvatske nemaju jednako dostupnu i jednako kvalitetnu zdravstvenu zaštitu u djelatnosti Hitne medicine", kazao je navodeći primjere Istre i Slavonije. Kako je rekao, u Istri se hitna pomoć čeka sat vremena, dok je u Slavoniji to vrijeme nešto kraće. Dodaje kako suvremene svjetske statistike govore o tek desetak minuta na čekanje hitne pomoći u kojima se pacijentu može kvalitetno pomoći.
Na konferenciji su nabrojeni projekti kojim bi se, kako navode u Mostu, poboljšala kvaliteta i dostupnost zdravstvene zaštite građanima Hrvatske, ali i olakšalo studentima i specijalizantima njihovo obrazovanje i edukacija, a koje je ministar zdravstva Milan Kujundžić propustio realizirati. Bekavac tvrdi kako je propušteno smanjivanje listi čekanja informatizacijom centralnih naručivanja što osjete pacijenti.
"Propustio je donijeti i provesti poticajne mjere ostanka zdravstvenih radnika u Hrvatskoj, poput omogućavanja nagrađivanja zdravstvenih radnika istaknutih većim radnim doprinosom. Propustio je zauzeti se u Vladi za materijalna i nematerijalna prava zdravstvenih radnika: stan, jaslice, vrtić, škole, stipendije pripravnicima i specijalizantima, novčanu potporu zdravstvenim radnicima za rad u manje razvijenim područjima RH, propustio je urediti uvjete za beneficirani radni staž u skladu s propisima EU-a, propustio je pripremiti i provesti rješenja temeljem kojih cjelokupni rad ulazi u mirovinski staž. Podsjećam da se u Hrvatskoj odrade milijuni prekovremenih sati koji ne ulaže u radni staž zaposlenicima", dodao je Ivan Bekavac.
Mostovi zastupnici o Uljaniku i 3. maju
Čelnik Mosta Božo Petrov je kao odgovorne za situaciju u hrvatskoj brodogradnji prozvao dosadašnje vlade i uprave te istaknuo da bi Uljanik i 3. maj, u kojima je danas počeo štrajk, trebali pronaći strateškog partnera na privatnom tržištu. "Država je na restrukturiranje i sanaciju brodogradilišta već potrošila oko 30 milijardi kuna poreznih obveznika, a već sada se zna da će postojeće narudžbe kasniti i da će se plaćati penali", ustvrdio je Petrov na konferenciji za novinare koju su u Saboru održali saborski zastupnici Mosta vezano uz stanje u sustavu zdravstva.
Po njemu, rješenje je da Uljanik i slične kompanije pronalaskom strateškog partnera na privatnom tržištu pokažu dosadašnjim upravama i vladama kako se može preživjeti ako se kvalitetno radi i racionalno odnosi prema financijama i poslu. U suprotnom, nakon jednoga 'lex Uljanik' imat ćemo 'lex uljanik 2'. "I onda ćete mi reći da su te uprave i te vlade odradile posao kako treba. Nisu", rekao je čelnik Mosta.
Istaknuo je da će uvijek biti pobornik borbe za radna mjesta i spašavanja druge najkompleksnije industrijske grane u Hrvatskoj zbog znanja, vještina i tehnologije kojom u ovom trenutku raspolažemo, no i da sada u tim pokušajima nema kome dati podršku. "Kome ćete dati podršku. Zar ovima koji su je već jednom iskoristili i na kraju stvorili konzultantske usluge i milijune kuna izvukli iz takve kompanije. S ovakvim vladama i upravama i svim onim 'igricama iza', naravno da će se još 30 milijardi kuna prosuti", rekao je Petrov.
Saborska zastupnica Mosta Ines Strenja Linić uzrok problema vidi u tome što je Uljanik, koji je u jednom trenutku spasio 3. maj, iz tog riječkog brodogradilišta kasnije izvukao većinu novca dobivenog u sanaciji. "Svi ti silni milijuni su izvučeni i ne mogu se vratiti u 3. maj, a to je tvrtka od koje žive tisuće obitelji. Mislim da su tu političke elite odradile svoju priču i 3. maj je na koljenima prvenstveno zbog toga što je Uljanik učinio i što je izvukao iz njega", rekla je Strenja Linić poručivši da to sada trebaju razriješiti "oni koji su bili dijelom te priče s brodogradnjom u 3. maju i Uljaniku". (Hina, M.V.)