U Registru državne imovine moći će se pretražiti što sve država posjeduje u svojem vlasništvu. Riječ je o gotovo 366.000 različitih oblika nekretnina. Od rezidencijalnih vila, građevinskih zemljišta, poslovnih i stambenih prostora, poljoprivrednih zemljišta do javnih vodnih dobara te šuma i šumskih zemljišta.
Država morati donijeti odluku što zadržati a što prodati. 'Ono što ne opterećuje portfelj i ima dugoročne efekte i financijske i bilo koje druge neće se prodavati. Međutim, ono što opterećuje nekakva suvlasništva nad nekretninama, manji udjeli u trgovačkim društvima naravno da će se prodavati', kazao je Alen Čičak, zamjenik predstojnika Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom.
SDP i HDZ najrastrošnije stranke: Evo koliko troše!
MORH je spreman za prodaju svojih nekretnina, a posjeduju ih 976. Od toga su, kažu, samo 226 perspektivne. Riječ je o vojarnama, skladištima koji većina zjape prazne. Dobar dio već su predali Agenciji, a za prodaju su spremne još pet. 'Mi ćemo tu uštedjeti na komunalnoj naknadi, na režijama, na struji, vodi i plinu koje te nekretnine sada troše i naravno, osoblju koje se koristi za osiguranje tih nekretnina, prvenstveno straži. Mi predviđamo da ćemo dobiti oko 20 milijuna kuna uštede na tim vojnim nekretninama', kazao je Viktor Koprivnjak, pomoćnik ministra obrane.
Velik problem su nesređeni imovinsko pravni odnosi pa tako nekad luksuzno odmaralište Kupari i dalje nema vlasnika, a tu je i češka vila na Visu. Do sada je godišnja zarada od državne imovine bila oko 300 milijuna eura na godinu. Cilj je doseći milijardu eura!
'Teško je to u ovakvim uvjetima gdje je tržište nekretnina izuzetno loše. Treba ić korak po korak, projekt po projekt', kazao je Čičak.
Krajem mjeseca bit će predstavljen i plan upravljanja državnim poduzećima. Lista će biti prepolovljena na 20 strateških tvrtki u vlasništvu države. Ostali će dobiti novog vlasnika.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook