Najdulje moguće produljenje

Mladenu Barišiću produljen pritvor

Slika nije dostupna
Bivšem šefu carine i rizničaru HDZ-a Mladenu Barišiću danas je za još dva mjeseca produljen istražni zatvor u kojem se nalazi od 30. rujna, doznaje se na zagrebačkom Županijskom sudu.

Odluku o produljenju istražnog zatvora poslijepodne je na prijedlog USKOK-a donio sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić.

U izjavi je Devčič pojasnio da je riječ o najduljem mogućem produljenju istražnog zatvora koje je u ovom trenutku moguće odrediti protiv Barišića, osumnjičenog da je iz državnih tvrtki i ministarstava preko tvrtke 'Fimi media' svoje prijateljice Nevenke Jurak 'izvukao' čak četrdesetak milijuna kuna.

>> Nevenki Jurak zidovi Remetinca sve hladniji

Kao i krajem rujna Barišić je u Remetincu zadržan zbog opasnosti od mogućeg utjecaja na svjedoke kojih u ovom slučaju ima 50-ak.

Po tvrdnjama njegovih odvjetnika Barišić bi se uskoro trebao pojaviti pred USKOK-ovim istražiteljima, koji su u istrazi izvlačenja novca u aferi 'Fimi media' do sada ispitali brojne svjedoke. Pred USKOK-om su o tome do sada govorili i bivši direktor HEP-a Ivan Mravak te član uprave Hrvatskih šuma Darko Beuk, koji se najprije branio šutnjom, a potom odlučio surađivati s istražiteljima, nakon čega je 29. rujna pušten iz pritvora.

Svjedoci Barišića označili glavnim krivcem u aferi 'Fimi Media'

Samo dan kasnije u Remetinec je došao Barišić kojega su svjedoci, kako se neslužbeno doznaje, označili glavnim krivcem u aferi 'Fimi media'. Svjedoci su navodno teretili i bivšeg premijera Ivu Sanadera koji je s Barišićem bio na sastanku u Vladi, gdje je čelnicima javnih tvrtki sugerirano da posluju s tvrtkom 'Fimi media'.

Inače, u slučaju 'Fimi media' danas je otkazano pripremno ročište na Ustavnom sudu na kojem se trebala razmatrati žalba Nevenke Jurak na odluku da se i njoj produlji istražni zatvor. U ustavnoj tužbi stoji da su joj odlukom o zadržavanju 'iza rešetaka' povrijeđena ustavna prava na pravično suđenje i jednakost pred zakonom.

Ona je prva uhićena u ovoj aferi, a iako najprije pred istražiteljima nije željela govoriti o optužbama za koje se tereti njena je obrana nakon podnošenja ustavne tužbe ustvrdila da bi bilo vrlo loše da se do kraja postupka brani šutnjom. (Hina)