Premijer Zoran Milanović boravi u Bruxellesu na summita zemalja članica o proračunu EU za sljedećih sedam godina. 'Predsjednik će izaći navečer s novim prijedlogom. Vidjet ćemo detalje. Radi se o velikom smanjenju kohezijskih sredstava. Mi tu kao država možemo biti zadovoljni, jer ulazimo u EU i ono što ćemo dobivati je puno više od onoga što smo dobivali ranije', kazao premijer Milanović.
Objasnio je da za Hrvatsku vrijedi pravilo 'N+3', koje znači da zemlja ima godinu dana više za potrošiti novac koji je dobila za neki projekt, prije nego što ga bude morala vratiti natrag. 'Šanse da to dobijemo postoje, ali ne želim ništa obećavati', kazao je Milanović.
Spomenuo je i da Hrvatska ne sudjeluje u drugim raspravama, ali da je solidarna s državama koje se zovu 'prijateljicama kohezije'. One se bore da sredstva za koheziju ostanu na postojećoj razini i da se ne smanjuju zbog krize. 'To smatramo dobrim, poštenim, jer se jedne strane siromašnije države Europske unije potpuno otvaraju svoje tržište, potpuno se izlažu bogatijim članicama i nešto, valjda, zaslužuju zazvrat od njih', kaže premijer.
>> Milanović: Iznos za RH praktički se neće mijenjati
S predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barrosom i predsjednikom Europskog vijeća Hermanom von Rompuyjem razgovarao je o financijskom okviru, ali ne i o ratifikaciji hrvatskog Pristupnog ugovora. 'To u krajnjoj liniji i nije nešto čime se oni bave, oni su dužnosnici Komisije, odnosno Europske unije', rekao je Milanović.
Na pitanje novinara kako će cijeli sastanak utjecati na Hrvatsku, premijer je bio jasan. 'Mi dobivamo priliku da iskoristimo jako puno sredstava. Dobivamo priliku da dobijemo duplo više nego što ćemo dati. To je dobro, to ovisi o nama, našoj sposobnosti i zato i tražimo godinu dana više za realizaciju projekata, da ne moramo raditi pod totalnim pritiskom', kazao je Milanović. 'Mi tu kao država možemo biti zadovoljni jer ulazimo u Europsku Uniju i ono što ćemo dobivati je puno više od onog što smo dobijali ranije, neusporedivo više', naglasio je. Premijer je dodao da Hrvatska želi raditi pod istim pritiskom pod kojim su radile Slovenija i Češka prije sedam ili osam godina. 'To nije nikakav specijalan zahtjev, ne radi se o više novaca, ali s obzirom na klimu ne možete biti sigurni ni u što', zaključio je premijer.
Nepravomoćnu presudu bivšem premijeru Ivi Sanaderu Milanović nije htio komentirati, a za eventualne izmjene ugovora INA-MOL kratko je kazao da se na njemu primjenjuje hrvatsko pravo.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook