Tko ne cijeni pfennig, ne zaslužuje ni marku! Tu je izreku ekipa Provjerenog čula na snimanju priloga o cjenkanju, kada su pitali stručnjake - zašto češće ne pokušavamo spustiti cijenu voća i povrća na tržnici, suvenira ili odjeće i nakita na štandovima?
U Turskoj, Tunisu i mnogim drugim zemljama - pregovaranje oko cijene je obvezno! A kako na njega reagiraju naši prodavači? Marcela i Tihomir su pred kamerama Provjerenog testirali svoje vještine cjenkanja. Koliko su kuna uštedjeli?
>> Biste li na ulici zagrlili potpunog neznanca?
Osim testa, Provjereno je pripremilo i 'malu školu cjenkanja', kako je u šali rekao jedan od savjetnika dr.sc. Saša Petar. Osim s njim, ekipa Provjerenog razgovarala je i s psihologinjom prof. Majom Milković, ali i onima koji imaju iskustva u cjenkanju. Evo pravila kojih se trebate držati kako biste što više kuna sačuvali u svom novčaniku.
1. Cjenkajte se tamo gdje možete: šanse za razgovor o popustu uvijek su dobre na tržnici, sajmovima ili kod obrtnika. U supermarketu su šanse nikakve, a u trgovini s tehnikom, odjećom i obućom uvijek možemo izvući neke adute – posljednji par cipela, posljednji broj hlača ili kupovina na veću količinu.
2. Cjenkajte se s vlasnikom. Prodavači nemaju previše prostora za davanje popusta.
3. Nemojte ih odmah zaskočiti, dajte im vremena da im se svidite.
4. I vi morate nešto ponuditi – kupovinu veće količine, ponovni dolazak, preporuku prijateljima i sl.
Pogledajte prilog iz Provjerenog!
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.