Pitanje je hoće li ove oluje i nevremena ikad prestati. Meteorolog Ivan Čačić kaže kako su nevremena stvorila brojne probleme, ekonomske i osobne gubitke.
"Treba ipak reći da je lipanj najkišovitiji mjesec u godini, osobito u kontinentalnom dijelu, a ono što je problem je što je proljeće bilo vrlo kišovito. Sva tri proljetna mjeseca, što je dovelo do toga da je tlo zasićeno vodom i kapacitet upijanja kišnice je mali, tako da svaki pljusak je problematičan sam po sebi. Pogotovo sa velikom količinom oborine koji onda stvara bujične poplave", kazao je Čačić.
Možemo li govoriti o klimatskim promjenama, pitali su voditelji Dnevnika Nove TV.
"Jedan ekstremni događaj svakako nije simptom klimatske promjene, međutim, ako uzemo kišovitu sezonu, kao što je to bilo proljeće. Ako uzmemo prošlu godinu kada je bila ekstremna suša, ako također se sjetimo da je svake godine bio neki ekstrem, bilo u temperaturi, bilo u oborini, tada to svakako možemo povezati s klimatskim promjenama. Jer atmosfera je sve toplija, sve nemirnija, ima sve veći kapacitet upijanja vodene pare koja zapravo predstavlja gorivo za oblake, pa tako i olujne procese i ove bujične poplave", kazao je meteorolog i dodao kako se po sezonskoj prognozi čini da bi drugi dio lipnja mogao biti bolji, ali "svaki taj pljusak, uz visoku temperaturu može dati izrazite oborine i nestabilnosti", kazao je meteorolog Ivan Čačić.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.