'Spor nije tako zahtjevan da se ne bi mogao riješiti do ulaska Hrvatske u EU', rekao je Tuerk, dodavši da je posredništvo pravi način da se taj spor riješi jer je 'više političke nego pravne naravi'. 'Sporovi se dijele na pravne i političke, a ovaj je, po mojem sudu, više politički. Zato Međunarodni sud pravde ne vidim kao najbolju mogućnost', rekao je Tuerk, inače sveučilišni profesor međunarodnog prava, a prije izbora za predsjednika dugo je godina radio i kao diplomat.
'Rješenje bi moralo biti korisno i pravedno za obje strane i ono treba uzeti u obzir međunarodno pravo, ali i neke druge aspekte kao što je povijesni vidik', rekao je Tuerk stranim novinarima, ne želeći tumačiti kako on vidi rješenje koje bi se na taj način moglo postići. Tuerk je rekao kako nastojanje Europske komisije da se uključi u rješavanje prijepora vidi kao izraz 'europskog duha', ali kako ne očekuje da će se članice Europske unije upletati svojim prijedlozima jer je zapravo riječ o slovensko-hrvatskom bilateralnom sporu koji se može riješiti.
>> 'Hrvatsko-slovenski granični spor treba na Međunarodni sud'
Na novinarski upit ne destabilizira li Slovenija blokadom hrvatskih pristupnih pregovora cijelu regiju, Tuerk je odgovorio niječno. Ako Hrvatska i ne završi pregovore s EU-om do kraja godine, to nikako neće destabilizirati zapadni Balkan, rekao je Tuerk, a prenijela je Slovenska novinska agencija STA.