Prijatelji životinja u utorak su podsjetili da se Zakonom o zaštiti životinja zabranjuje držanje medvjeda u zatočeništvu, osim u zoološkim vrtovima i skloništima, a ta odredba na snazi je od početka ove godine.
Upozorili su da je stupanjem novog Zakona na snagu prošao rok nakon kojega nijedan medvjed više ne smije biti u zatočeništvu privatnih osoba, ali da se unatoč tome, primjerice dva medvjeda nalaze u neprikladnoj nastambi iza restorana Macola u Korenici.
"Medvjedi su na frekventnom mjestu, u prostoru ograđenom žicom, uz prašnjavu cestu, izloženi svim vremenskim uvjetima te patnji i stresu zbog neprirodnog okruženja, buke prometa i navale turista, dosade i nedostatka podražaja, što negativno utječe na kvalitetu njihova života i ugrožava njihovo zdravlje. Vidljivi su stereotipno ponašanje i apatija", rekla je Natalija Svrtan iz Prijatelja životinja.
Poručili su da su se u više navrata obraćali institucijama te da su prije desetak dana od Veterinarske inspekcije zatražili hitno oduzimanje medvjeda i njihovo smještanje u utočište za medvjede, jer njihov vlasnik Željko Orešković krši Zakon o zaštiti životinja.
Institucije u studenom započele aktivnosti zabrane držanja medvjeda
Na Hinin upit o tome jesu li Državni inspektorat i Ministarstvo poljoprivrede utvrdili nepravilnosti na koje su ukazali Prijatelji životinja, nadležne institucije odgovorile su da su u studenom prošle godine započele aktivnosti vezane uz provedbu zabrane držanje medvjeda u zatočeništvu.
Izvijestile su da su tijekom dosadašnjeg postupanja posjećene sve poznate lokacije držanja medvjeda, kao i utočište za medvjede Udruge Velebit Kuterevo, kako bi se utvrdili uvjeti koji se moraju osigurati u svrhu premještanja i daljnjeg držanja medvjeda u skloništu u Kuterevu, dok su posjednicima, uključujući i spornom vlasniku medvjeda u Korenici, donesene obvezujuće, privremene mjere do konačne odluke o premještanju.
Institucije su pritom su istaknule kako je prije desetak dana održan sastanak u Ministarstvu poljoprivrede u svrhu provedbe navedenih postupaka, na kojem su prisustvovali stručnjaci Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, Zoološkog vrta Grada Zagreba, predstavnici Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane, Državnog inspektorata te predstavnici skloništa udruge Velebit Kuterevo, Prijatelja životinja i udruge Four paws.
Na sastanku su raspravljali o koordinaciji uključenih službi u preseljenju, osiguravanju tehničkih uvjeta kod premještanja, provedbenim mjerama u svrhu preseljenja, mjerama financiranja držanja i daljnje skrbi o medvjedima u skloništu u Kuterevu.
Nadležne institucije potom su najavile da će početkom svibnja veterinarski stručnjaci zagrebačkog ZOO-a i veterinarski stručnjaci udruge Four paws provesti procjenu zdravstvenog statusa medvjeda kako se tijekom premještanja ne bi ugrozila dobrobit medvjeda, s obzirom na to da se radi o divljim životinjama te u pojedinim slučajevima i o starijim životinjama. (Hina)