Marko ima 28 godina. Rodio se s distrofijom mišića. No to je tek tjelesni nedostatak koji njegove životne planove nije usporio. 'Teških situacija će biti, ali isto tako će biti situacija koje su sasvim jednostavne, možda su nekom nesavladive, ali za sve postoji rješenje', kaže Marko Arambašić.
Boćanjem se bavi sedam godina, no to je tek hobi. Zvanje stječe na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. ' Informatika me oduvijek zanimala tako da sam odlučio studirati, krenula me i htio sam nastavit i sad mi je dobro', nastavlja Marko.
U Hrvatskoj je pola milijuna ljudi s nekim oblikom invaliditeta. Tek ih tri posto upisuje fakultet. 'Taj sistem zbrinjavanja osoba s invaliditetom morao bi biti kontinuiran, morao bi biti siguran, svi dajemo neki svoj doprinos i s tim treba brinuti o socijali, a taj naš dio je loše zastupljen', kaže Davor Komar, predsjednik DDI.
>> U Hrvatskoj 250 000 invalida zbog neadekvatnih uvjeta rada
Od ove godine ukinuto je i financiranje projekata i programa Udruga kao i jednokratna pomoć. Osim što je život skup, tvrdi Komar, dodatno se odvaja za pomagala i prilagodbu stana. Zaposlenje je pritom jedan od najvećih problema s kojim se nose.
Posao je tako deset godina nakon završene srednje škole čekala i Lara. 'Rekla sam moram si nešto od života napraviti uz boćanje, odlučila sam ići na faks', ispričala nam je Lara. Kako bi se riješila treme od javnih nastupa upisala je komunikologiju.
I Lara i Marko posvetili su se školovanju. Sigurni su da će im ono ipak otvoriti neka nova vrata.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook