'Pokazuje se da je točno moje mišljenje da je Danko Končar od početka bio neodgovoran partner vladi za restrukturiranje. To je čovjek koji je kroz medije slao priče i poruke, koristio moć da novcima može slati PR poruke, a da se nije ozbiljno pripremao za preuzimanje brodogradilišta. Samim tim bivšu vladu je doveo u goleme neprilike i nas kao novu vladu', rekao je ministar Linić, koji je u Bruxellesu sudjelovao na sastanku ministara financija zemalja članica Europske unije.
>> Sindikat metalaca: Do 1. travnja želimo znati hoće li se brodogradilišta privatizirati
Linić je rekao da Hrvatska ima jako malo vremena, do lipnja sljedeće godine, da je s postojećim ulagačima teško razgovorati i da je osnovno pitanje sada postoji li još netko tko je voljan u suradnji s državom provesti restrukturiranje brodogradnje.
Postavljaju nemoguće uvjete
'Ostaje nam još samo godina i nekoliko mjeseci da udovoljimo zahtjevima i obvezama koje smo potpisali s Europskom komisijom, što znači restrukturiranje brodogradnje kroz privatizaciju ili stečaj. Malo je vremena i s postojećim ulagačima i kupcima teško ćemo razgovorati jer postavljaju nemoguće uvjete i sada je osnovno pitanje postoji li netko drugi ili će brodogradnja imati velikih problema', rekao je Linić.
Za privatizaciju Brodosplita zainteresirana je samoborska tvrtka DIV, a Jadranska ulaganja Danka Končara zainteresirana su riječki 3. maj, trogirsko brodogradilište i Kraljevicu. Linić je rekao da nema potreba za novima natječajem i da je bitno 'naći nekoga tko je voljan s državom baviti se restruktiriranjem i održavanjem brodogradnje na europskom i svjetskom tržištu'.
Ministar financija je rekao da se postojeći ulagači boje brodogradnje, da nisu bili prisutni u industriji izgradnje brodova i da 'nisu sposobni nositi taj teret'. "To je neugodna situacija za vladu i nešto ćemo morati učiniti", rekao je.Dodao je da stečaj podrazumijeva mogućnost preustroja, ali da je to kod brodogradnje skoro nemoguće obaviti.
Ne vidi budućnost Vjesnika
Slavko Linić izjavio je i da ne vidi budućnost za dnevni list Vjesnik jer ne postoji proizvod koji je zanimljiv tržištu. 'Ne znam koga više zanima priča o Vjesniku. Sve je vrlo jasno, Vjesnik nije proizvod, nije ime, nema imovine, nema tržište i osim 98 zaposlenih koji žele raditi, ne predstavlja ništa. Jednostavno ne vidim budućnost za tu tvrtku', rekao je Linić.
Linić je u utorak u Bruxellesu kao promatrač sudjelovao na sastanku Vijeća za gospodarstvo i financije EU-a. (Hina)