Hitne izmjene

Lex Perković već sutra na Vladi

Slika nije dostupna
Banski dvori sutra šalju izmjene o 'lex Perković' i mišljenje o ustavnim promjenama o nezastarjevanju teških zločina.

Neslužbeno, na prijedlog Ministarstva pravosuđa, Vlada će već na sutrašnjoj sjednici utvrditi izmjene Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s EU, po kojima će se europski uhidbeni nalog, od 1. siječnja sljedeće godine, primjenjivati i na zločine počinjene prije 2002.

Istovremeno će Vlada dati mišljenje na ustavne promjene koje je predložila  vladajuća koalicija da se u Ustav ugradi nezastarjevanje svih teških ubojstava, a ne samo političkih.

U Vladi tumače da te izmjene same po sebi ne mogu osigurati izručenje Josipa Perkovića Njemačkoj, čije ga pravosuđe tereti da je organizirao ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.

Naime, u zakonu ostaje odredba po kojoj sud mora odbiti zahtjev za izručenje za kaznena djela za koje je u Hrvatskoj nastupila zastara, a u Vladi kažu da je taj članak potpuno u skladu s europskom pravnom stečevinom i da nije bio predmet spora s Europskom komisijom.

Tvrde i da je Perkovićevo izručenje moguće jedino ako se promijeni Ustav pa će se Vlada sutra očitovati i o SDP-ovu prijedlogu ustavnih promjena kojima bi se ukinula zastara za politički motivirana ubojstva.

>> Orsat Miljenić: Do 1. siječnja 2014. mijenja se 'lex Perković'

Prema tim izmjenama Ustava i prema europskom uhidbenom nalogu bilo bi moguće izručiti Josipa Perkovića Njemačkoj iako je 1998. nastupila zastara.

Izmjene Ustava, nađe li se u Saboru potrebna dvotrećinska većina, na snagu bi mogle stupiti već do kraja listopada.

U Vladi su zadovoljni postignutim kompromisom s Europskom komisijom po kojem će Hrvatska europski uhidbeni nalog bez ograničenja primjenjivati najkasnije od 1. siječnja 2014., a ne od 15. srpnja, kako je Vlada ranije predlagala.

Ističu da je dogovor postignut još prije tjedan dana u razgovoru premijera Zorana Milanovića i predsjednika Europske komisije Jose Manuela Barrosa.

Banski dvori zadovoljni su i porukom europske povjerenice Viviane Reding koja je pohvalila napore Vlade u provođenju Zakona i pokušajima da se u Vukovar uvedu dvojezični napisi na ćirilici. Podsjetila je kako je to bio dio pregovora u poglavlju pravosuđa, kao i posljednjeg izvješća o napretku Hrvatske prije pristupanja EU. (M.B./Hina) 

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook