Bizarne zapljene

Vjerovali ili ne: Ovo je treći najunosniji biznis na svijetu

SAD zahtijeva od Varaždinskog suda da im izruče Bavarca Franka Herberta Horza koji je bio pritvoren prije tri mjeseca u Varaždinu.

Frank Herbert je jedan od najvećih krijumčara zaštićenih životinjskih vrsta. U SAD-u je za njim raspisana tjeralica još 1992. godine. Nakon droge i oružja, ugrožene životinje najunosniji su ilegalni biznis na svijetu.

Međunarodni švercer životinja s tjeralica u varaždinskom je pritvoru. Organizirani kriminalci ugrožene i zaštićene životinje nabavljali su u Africi, Madagaskaru, Australiji i Americi te ih švercali preko europskih zračnih luka.

Od kameleona, kornjača, boa i udava do smrtonosnih zmija. Sve to vide naši carinici na Plesu.

'Najčešće smo imali otkrivene divlje kornjače, čančare i razne reptile, a životinje su uglavnom žive', kaže Jozo Vrbić. Međutim, životinje ponekad nalaze i uginule. 'U jednoj putničkoj torbi gospodina našli smo kornjače u malim kutijicama, neadekvatno spremljene, tako da je većina bila uginula', objašnjava Vrbić.

Ptice se krijumčare cestovnim prijevozom. Jedna od bizarnijih zaplijena bile su skupocjene papige u čarapama. Svaka vrijedi oko 1000 eura. Krijumčarenje životinja vrijedno je 10 milijardi dolara godišnje i treći je najunosniji biznis. Na prvome mjestu nalazi se trgovina drogom i oružjem.

>> Britankama u prtljazi našli kokain vrijedan 15 milijuna kuna!

Bilo je i slučajeva zaplijene zmija otrovnica na što su carinici bili iznenađeni. Neke životinje postaju kućni ljubimci, neke specijaliteti, neke suveniri, a neke odjevni predmeti.

Njihovi organi pak postaju lijekovi, poput mljevenog roga nosoroga koji navodno liječi tumore i kilogram je skuplji od kilograma zlata, ili pak medvjeđe žući koja liječi oči te sušenog penisa tigra koji liječi impotenciju.

Što su više krijumčarene, to su bliže istrijebljenju, a što su bliže istrijebljenju to su skuplje na crnom tržištu. Zaradom od trgovine slonovima i nosorozima financirale su se mnoge istočnjačke terorističke akcije, južnoafričke pobune i ratovi.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook