Izaslanstvo je putovalo na obilježavanje jasenovačkih novomučenika i bilo je najavljeno.
Na granici na prelazu Batrovci - Bajakovo, delegacija je zaustavljena, zadržana i pretresena, navodi Tanjug.
U prtljazi su bile službene uniforme, što je, ističu u ministarstvu, potpuno dozvoljeno i u skladu s pravilima službe, a hrvatski carinici su izaslantvu rekli da ih ne mogu unijeti, navodi agencija.
Članovi izaslanstva VS-a bili su spremni ostaviti odore i produžiti put u civilu, no carinici su im rekli da ne mogu ući u Hrvatsku te im je izdana zabrana ulaska i vraćeni su u Srbiju.
U dokumentu u kojem se navode razlozi odbijanja ulaska naznačeno je da delegacija nema odgovarajuću dokumentaciju kojom bi opravdala svrhu i uvjete svoga boravka, kao i da nisu dostavljeni na uvid dokazi za putovanje iz drugog razloga, prenosi Tanjug.
Ravnatelj policije: "Nije bilo službene najave"
Glavni ravnatelj policije, Nikola Milina, na obilježavanju 29. godišnjice osnutka ATJ Lučko komentirao je vraćanje srpskih vojnika, koji su krenuli u Jasenovac, s graničnog prijelaza Bajakovo natrag u Srbiju. Milina kaže da vojnici nisu najavili prelazak granice.
"Imam informacije da je jutros oko pola sedam zaustavljen kombi s 11 vojnih osoba koje su imale vojne odore u vozilu. Nismo imali službene najave tih osoba i temeljem zakona o nadzoru Hrvatske granice nisu ispunjeni uvjeti za ulazak na teritorij druge države. Posjet treba biti najavljen i postoje propisi kako se to radi", rekao je Milina.
Oglasio se i Vučić
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić komentirao je slučaj, rekavši da se "Hrvati ne žele prisjećati svoje prošlosti i onoga što se događalo u Drugom svjetskom ratu.
Dodao je da će u Donjoj Gradini, na teritoriju Republike Srpske, biti izgrađen memorijalni centar. "Moramo brinuti o tome da nam nitko nikada ne bi zabranio da odajemo počast jasenovačkim velikomučenicima", rekao je Vučić novinarima, dodajući da će biti snimljeni i prvi filmovi o Jasenovcu, piše Blic.