izvedena 300 puta

Organizatori predstave zbog koje se digla bura: "Snimka koja kruži je montirana..."

Prizor iz predstave Foto: Facebook/Screenshot
Izvođači kažu da je predstava izvedena više od 300 puta na četiri kontinenta, i da se do sada nikada nije suočila s cenzurom.

Predstava francuskog cirkuskog kolektiva izvedena na Festivalu uličnih čarobnjaka u Taru podignula je buru u javnosti i to zbog, kako smatraju neki, prizora ne-primjerenih djeci. Turistička zajednica se ispričala, a organizatori smatraju da su dijelovi predstave izvađeni iz konteksta - kako bi se stvorila iskrivljena slika u javnosti.

Sporni su prikazani elementi fizičkog performansa koji su, smatraju neki - seksualno eksplicitni. I nisu prikladni za manifestaciju koju u velikom broju posjećuju roditelji s djecom.

"Odvratno, mislim to se ne radi gdje su djeca, pogotovo ne. Odrasli, ajde možemo razumjeti, ali djeca ne. Ali kad mi je unuk od 10 godina rekao da je otišao jer je bilo škifo. Znate koliko je sati", ispričala je Bernaca iz Tara

"Vidjela sam da su dolazili po djecu, neke scene su bile malo, ali kome ne paše, nek uzme dijete i ode s djetetom", dodali su mješani. 

Kontroverzna predstava - 3 Foto:DNEVNIK.hr

Tina je predstavu odgledala do kraja.

"Meni kao odrasloj osobi, je. Ali za djecu nije bila", rekla je. Kaže, u publici je bilo i djece. "Ma meni je bilo zabavno jer sam osoba od 36 godina. Za djecu nije."

Iz Udruge Čarobnjakov šešir, koja je predstavu i stavila na ulice Tara - ističu kako je snimka koja kruži društvenim mrežama montirana na takav način da je stvorena iskrivljena slika o sadržaju i značenju predstave.

Direktorica turističke zajednice Tar Vabriga uputila je javnu ispriku svim onim posjetiocima koji su se tijekom izvedbe osjećali neugodno ili su smatrali da pojedini dijelovi programa nisu primjereni obiteljskom okruženju i dječjoj publici.

Kontroverzna predstava - 2 Foto:DNEVNIK.hr

Zbog sporne predstave reagirali su i iz ureda pravobraniteljice.

"Kada se bilo koji događaj javno predstavlja kao child-friendly ili family-friendly, onda je apsolutna odgovornost organizatora, a i moralna dužnost da preuzme odgovornost kada dođe do određenog propust, odnosno do izlaganja djece neprimjerenim sadržajem", poručila je Ella Selak Bagarić, zamjenica pravobraniteljice za djecu.

Ova je predstava, kako su nam danas rekli izvođači izvedena više od 300 puta u dvadesetak zemalja na četiri kontinenta, a do sada se nikada nije suočila s cenzurom.