HDSSB najglasniji

Kako stvari doista stoje s regionalizacijom?

Slika nije dostupna
Već danima se priča o podjeli Hrvatske na dvije regije. Najglasniji protivnici su predstavnici slavonskog HDSSB-a. Tvrde, siromašna Slavonija ispašta zbog bogatog Zagreba.

Projekt vodoopskrbe Osijeka, bez europskog bi se novca gradio 5 godina, jer novca je premalo. 'Za investiciju od milijun i 366 milijuna, moramo osigurati 800 tisuća, umjesto 13 milijuna', kaže Ljubomir Novosel, direktor Vodovoda Osijek.

To im omogućuju europski fondovi. No, nije lako dobiti novac Unije. Za besplatni novac treba napraviti projekt što košta. Treba i početni kapital.Mora se uložiti 15% novca vrijednosti investicije. To znači s uloženih 15 eura bespovratno se od Europe dobije 85.

'Da će jedinice lokalne i regionalne uprave, koje imaju veću financijsku i administrativnu snagu, poput Zagreba biti u boljoj prilici u nekim projektima', kaže Krešimir Bubalo, gradonačelnik Osijeka. 'Mi smo u istom položaju, ali nemamo svojih vlastitih financijskih sredstava', kaže Božo Galić, vukovarsko-srijemski župan.

>> Vukovarsko-srijemski HDZ protiv podjele Hrvatske na dvije regije

Je li taj strah realan? Vladajući tvrde da nije, jer i za siromašne ima novca. 'Sve zemlje koje su ušle u Uniju imaju ugovore s Europskom investicijskom bankom, koja na razini države, pod vrlo povoljnim okolnostima financira sufinanciranje', kaže Vesna Pusić, ministrica vanjskih i europskih poslova.

Postoji i 30 milijuna kuna koje je Ministarstvo regionalnog razvoja namijenilo za pomoć siromašnima. Reakcije oporbenih HDZ-a i HDSSB-a vladajući smatraju politikanstvom. 'Oni na patnji slavonskog naroda žele dobiti političke poene', kaže Ivan Vrdoljak, ministar graditeljstva i prostornog uređenja.

Podjela na dvije regije ne mora biti trajna. U svakom trenutku može se promijeniti.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook