Svakoga dana u isto vrijeme Marijana donosi hranu gradskim mačkama u Rovinju.
"Nama to nije obična mačka, nešto što je zamjenjivo i bojimo se za svaku mačku, pogotovo kad je nema po par dana", rekla je volonterka Marijana Kauka.
Hranu im, kaže, nažalost ponekad donese i netko drugi. Onu koja ih stoji života.
Veterinar Hrvoje Labura kaže: "Ukoliko nalete na otrov koji je postavljen od ljudske ruke, a taj otrov je zakamufliran i napravljen da ga životinja hoće pojesti, ona će ga i pojesti."
U jednom naletu, krajem 2020. godina, bilo je otrovano petnaestak životinja. Posljednje prijavljeno trovanje bilo je prije nešto više od mjesec dana. Iz policije kažu - izvidi su još u tijeku.
Zato je gradska vijećnica predložila da se to "vječno pitanje u gradu Rovinju", kako ga je nazvala, riješi prenosnim videonadzorom na javnim hranilištima.
"I s psihološke strane to bi bio velik pomak. Ljudi se neće dovesti u situaciju da budu kazneno progonjeni kad rade stvari koje zakonom jednostavno nisu dozvoljene", kaže vijećnica Marija Blažina.
Iz grada Rovinja nakon razmatranja prijedloga odgovaraju: "Postavljanje videonadzora ne predstavlja garanciju suzbijanja trovanja životinja jer su lokacije na kojima se isti bilježe svaki put drugačije, te se nalaze u različitim dijelovima grada."
"Naravski da se bojim. Nitko nije ustanovio tko to radi, makar se to ponavlja na određenim lokacijma", rekao je Željko Temunovics.
Najvažnije je u sprječavanju trovanja, napominju iz udruge prijatelji životinja odmah sve prijaviti policiji.
"Svako trovanje životinja može biti itekako vrlo opasan čin za čitavu javnost. Naime otrov može biti opasan ne samo za životinje nego i za djecu, za ljude", poručuje Luka Oman, predsjednik udruge Prijatelji životinja.
Taj je čin po zakonu težak do 15 tisuća kuna i jedne godine zatvora.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr