"Apsolutno vjerujem - Sloveniju i Hrvatsku vodili su i vode odgovorni ljudi. Nemam razloga sumnjati da će, uvažavajući svoje nacionalne interese, učiniti ono što je najbolje za dvije države", istaknuo je Josipović. "Ne sumnjam da će, kada se nađe rješenje za Ljubljansku banku na temelju Bečkih ugovora (o sukcesiji), dvije trećine zastupnika to očekivanje i ispuniti", rekao je Pahor na zajedničkoj konferenciji za novinare s Josipovićem.
>> Državni tajnik Kajzer optimist oko Ljubljanske banke
Dvojica čelnika nisu razgovarala o pojedinostima rješenja problema prenesene štednje hrvatskih građana u Ljubljanskoj banci, čime Ljubljana uvjetuje ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora u Državnom zboru, ali su dali snažnu potporu premijerima i vladama u Zagrebu i Ljubljani da nađu optimalno rješenje. "Mi nismo ulazili u detalje, time se bave dvije vlade. No, izrazili smo jaku potporu vladama i premijerima da nađu optimalno rješenje. Za to postoji politička volja obje strane", rekao je Josipović.
On je pozvao Pahora u posjet Zagrebu koji bi uslijedio nakon što se postigne sporazum o Ljubljanskoj banci ili nakon što slovenski parlament ratificira ugovor o pristupanju Hrvatske EU-u. Taj su dokument dosad ratificirale 22 od 27 članica Unije, a Slovenija jedina nije pokrenula ratifikaciju koju je nužno obaviti u svim nacionalnim parlamentima da bi Hrvatska ušla u EU kako je i planirano 1. srpnja.
Pahor je podsjetio na svoj nedavni sastanak sa čelnicima svih slovenskih parlamentarnih stranaka, uključujuci i bivšeg premijera Janeza Janšu čija je vlada u međuvremenu pala, na kojem se razgovralo o pravodobnoj ratifikaciji. "U Sloveniji dogovori nešto znače. Dogovarao sam se s premijerom (Janšom) i ministrom vanjskih poslova (Karlom Erjavcem). Zato mogu bez nekog velikog rizika reći da će pristupni ugovor biti pravovremeno ratificiran", istaknuo je Pahor dodajući kako je dogovor iz sredine veljače postignut iako su svi bili svjesni mogucnosti promjene vlasti,
"Zbog dogovora koji je bio prihvaćen na sastanku sa mnom, a oni su se s time složili iako su znali da može doći do promjene vlasti, vjerujem da će ratifikacija uz dovoljno veliku političku strpljivost i odgovornost biti obavljena pravovremeno", dodao je Pahor koji se s Josipovićem susreo prvi put otkako je u prosincu prošle godine izabran za predsjednika Slovenije.
On je ukazao na sličnost sa situacijom kada dvije države 18 godina nisu pronalazile rješenje graničnog spora, koji će na kraju biti riješen arbitražom koju je Pahor dogovorio kao tadašnji premijer s bivšom predsjednicom hrvatske vlade Jadrankom Kosor. "Mudrost na kraju uvijek pobjedi", istaknuo je Pahor.
Josipović zaštitnik Europske akademije znanosti i umjetnosti
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović proglašen je u subotu u Salzburgu "zaštitnikom" Europske akademije znanosti i umjetnosti, a riječ je o tituli koju ta ugledna znanstvena ustanova dodjeljuje političarima koji podupiru europsku ideju i suradnju unutar Starog kontinenta.
Slovenski predsjednik Borut Pahor, te predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin, kojega je predstavljao ruski veleposlanik u Austriji, također su postali zaštitnici europske akademije, priznanje koje je prethodnih godina dodijeljeno nekolicini europskih monarha te bivšim i sadašnjim predsjednicima brojnih europskih zemalja. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook