Josipa Rimac iz zatvorske zgrade u Remetincu je izašla oko 17.15 sati s vrećicama rukama i torbom na ramenu. U crnoj kožnoj jakni i s velikim sunčanim naočalama prvo je otišla pozdraviti obitelj i odvjetnicu Lidiju Horvat. Potom je dala izjavu.
"Svih ovih 124 dana bilo mi je najvažnije zagrliti svoje dijete. Postupak više nije tajan, ali dok istraga traje ne mogu komentirati ništa vezano za nju jer još traje. Još ćemo se sretati i onda ćete znati više detalja. Ja sam najviše detalja doznala upravo od vas", rekla je okupljenim novinarima Josipa Rimac.
Rekla je kako je u Ministarstvu uprave u kojem je bila državna tajnica odmah zatražila razriješenje kao i isključenje iz HDZ-a u kojemu je bila 24 godine.
"Mislim da je to bila moja obveza i dužnost. Shvaćam i razumijem postupke stranke jer to nije jedino isključenje iz stranke svih ovih godina", kazala je odgovorivši na pitanje ima li kakvu poruku za stranačke kolege jer je samo nekoliko dana nakon privođenja isključena iz HDZ-a.
Upitana je li istina da piše knjigu, Rimac je rekla kako je knjigu već napisala.
"Zove se "Mati i ćaća pet kćeri", a posvetila sam je svojoj majci Kati koju sam izgubila prije pet mjeseci od koronavirusa, mojem ocu i sestrama", rekla je Rimac.
Upitana je li je netko od kolega razočarao nakon svega kaže kako "nema tu razočarenja".
"Život je takav. Morate biti svjesni da pozicije, funkcije i titule donose neke prijatelje, a samim tim kad izgubite funkcije i titule, one ih i odnose. Najvažnije je da uz ime i prezime uz vas ostaju obitelj i istinski prijatelji", kaže Rimac.
Potvrdila je da je zatražila naknadu plaće po modelu 6+6, ali kaže da ne zna je li to realizirano.
"Nisam se oko toga previše opterećivala jer smo se više bavili samim predmetom i koracima u postupku", rekla je.
Naglasila je da je od početka surađivala sa svim istražnim tijelima i to će, kaže, činiti i ubuduće.
Upitana hoće li optužiti neke ljude iz visoke vlasti odgovara: "Zar izgledam kao netko tko bi nekog mogao optužiti? Pa ja volim sve ljude, iz stranke, ne samo moje, ali iz stranke kojoj formalno više ne pripadam, ali je imam u srcu."
Ostaje u Zagrebu pripremati obranu
Odvjetnica Lidija Horvat kaže da će Josipa Rimac ostati u Zagrebu.
„Radi se o opsežnom spisu preko 30 tisuća stranica do sada, imat ćemo konačno uvjete za spremanje obrane, proći ćemo te materijale čim ona malo dođe sebi. Ostaje u Zagrebu, da“, rekla je Horvat.
Vijest da Josipa Rimac izlazi na slobodu komentirala se i u Kninu.
Kninjanka Simona poručuje: „Dobrodošla doma, šta…“.
„Nadam se da će se sve riješiti dobro. Moji sugrađani ne mogu ništa loše reći“, kaže Tomislav.
"Ja mislim da svatko tko je pogriješio treba platiti svoje posljedice", mišljenja je Lucija.
Zatražila je i naknadu 6 plus 6, odnosno pravo da joj se pola godine isplaćuje puna, a ostatak godine pola plaće. Ali, još čeka isplatu.
Iz Ministarstva pravosuđa i uprave odgovaraju: "Sukladno Zakonu o obvezama i pravima državnih dužnosnika, gospođa Rimac je podnijela zahtjev za ostvarenjem prava po članku 15. Zakona koji je upućen Vladi Republike Hrvatske.“ Do današnjeg dana Ministarstvo nije izvršavalo isplatu.
Iz Vlade tek poručuju da je zahtjev stigao u kadrovsku komisiju i da će se riješiti prema Zakonu.
"Ne znam kako da tumačim, tumačim tako da je ona dovedena u neravnopravan položaj u odnosu na ostale protiv kojih je vođena istraga također, a koji su takvo pravo ostvarili i ona mora to pravo ostvariti. Ne može biti diskriminirana", smatra odvjetnica Josipe Rimac.
Informacije curile i u slučaju Josipe Rimac
Afera se zavrtila oko vjetroelektrane Krš Pađene nedaleko Knina. I dalje nesmetano radi, osumnjičeni investitori su u Bosni i Hercegovini koja, doznajemo, još nije odlučivala o zahtjevu Hrvatske za njihovim izručenjem. Je li i o tom slučaju premijer trebao znati ranije, predsjednik države kaže:
"Pa naravno da premijer mora znati, da mu jedna istaknuta državna tajnica pustoši državni proračun i prema onom što tvrdi DORH, što tvrdi DORH, jedna strana u postupku, da krade, pa ne može premijer to ne znati."
I u slučaju Josipe Rimac došlo je do curenja informacija, premijer je tad izrazio zabrinutost, danas kaže: "Ja ne znam odakle cure, u svakom slučaju ne cure od onoga tko o tom ništa ne zna."
I u tom slučaju policija i državno odvjetništvo pokušavaju doznati tko je kompromitirao istragu. Ona je proširena već dva puta u četiri mjeseca, krug osumnjičenih se proširio. Pred Josipom Rimac i ostalima je da pripreme svoju obranu.
U istražnom zatvoru je bila da ne bi utjecala na svjedoke
Istražni zatvor bivšoj državnoj tajnici Josipi Rimac određen je zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke. Nakon što su ispitana posljednja dva svjedoka, USKOK je na Sud poslao prijedlog za ukidanje istražnog zatvora za Rimac. Prijedlog o puštanju na slobodu poslala je i obrana.
Krajem kolovoza USKOK je i treći put proširio istragu protiv Rimac, a ona je i tada izjavila da se ne osjeća krivom.
Osim Rimac u Remetincu su zbog utjecaja na svjedoke u istom slučaju ranije bili i HDZ-ova načelnica Gračaca Nataša Turbić, tajnica kabineta Ministarstva poljoprivrede Ružica Njavro, šibenski poduzetnik Ante Sladić i kninski gradski vijećnik Marinko Tokmačija, koji su pušteni da se brane sa slobode.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr