Mučan zadatak

Jezivi krikovi, usmrćivanje i odvlačenje: O ovom dijelu posla nitko ne govori

Veterinari traže pomoć - 4 Foto: DNEVNIK.hr
U jeku afričke svinjske kuge i masovnog eutanaziranja mnogi su ljutiti na sve što se događa. No malo tko se zapitao kako se osjećaju veterinari koji su se cijeli život školovali da bi pomagali životinjama i liječili ih, a sada im je zadatak - usmrćivati ih. Sve više veterinara zbog tog teškog zadatka žali se na stres i nesanicu.

Afrička svinjska kuga hara Slavonijom i Baranjom. Na gospodarstvima se usmrćuje po deset, dvadeset svinja, a na industrijskim farmama i po 10.000.

Usmrtiti svinju nezahvalan je zadatak, a na prvoj liniji onih koji ga obavljaju stoje veterinari. Ljudi koji su se cijeli život školovali kako bi liječili životinje i pomagali im.

Veterinari traže pomoć - 1 Foto:DNEVNIK.hr

"Nije to jednostavan posao za kolege veterinare, ni psihički ni fizički. Nažalost, educirani smo da i taj posao moramo odraditi. Kolege se za sada nisu žalili da imaju nekakve probleme, no znaju u razgovoru reći da su i više dana nakon eutanazije imali često i problema sa snom, da su jednostavno osjećali taj pritisak koji se javio nakon obavljanja takvog teškog posla", ispričao je Ivan Zemljak, predsjednik Hrvatske veterinarske komore.

Ivan Zemljak, predsjednik Hrvatske veterinarske komore Foto:DNEVNIK.hr

Veterinarima ta uloga teško pada, a samu eutanaziju nije lako provoditi.

"Svaka životinja prije eutanazije prvo se omamljuje Šermerovim pištoljem, a nakon toga svega aplicira se sredstvo za eutanaziju koje trenutno blokira dišni sustav i sami rad srca", objasnio je veterinar Marko Dvojković.

Marko Dvojković, veterinar Foto:DNEVNIK.hr

Krikove, usmrćivanje i odvlačenje životinja i na snimkama je uistinu teško i mučno gledati. Kako je tek veterinarima na terenu, teško je i zamisliti. 

Veterinari traže pomoć - 4 Foto:DNEVNIK.hr

Veterinari traže pomoć - 3 Foto:DNEVNIK.hr

Uz sve što moraju raditi i gledati, veterinari nerijetko slušaju uvrede od vlasnika svinja. I njima prilaze puni empatije.

"Apeliramo na posjednike da ne napadaju niti vrše pritisak na veterinare, nego da im jednostavno pomognu kako bi što lakše odradili ovaj teški dio posla", dodao je Zemljak. 

"Naravno da su vlasnici ogorčeni, frustrirani i ljuti, a s druge strane i uplašeni u takvim situacijama. Kako s njihove strane, tako i s naše, nije ni najmanje ugodno provoditi mjere, tako da naravno da dolazi do eskalacije ružnih riječi. Primarno prema nama jer smo prvi s kojima imaju kontakt. Iako bi trebali shvatiti da smo na istoj strani jer tu smo da zajedno stopiramo tu bolest koja se tako rapidno širi", poručio je Dvojković.

Veterinari traže pomoć - 2 Foto:DNEVNIK.hr

Veterinari traže pomoć - 5 Foto:DNEVNIK.hr

Osim što su veterinari, ponekad su i u ulozi psihologa kada razgovaraju s nesretnim ljudima kojima se odvode svinje. Problem je taj što je samo pitanje vremena kada će i sami veterinari morati zatražiti pomoć psihologa.

Galerija 4 4 4