Je li pred nama nikad neizvjesnija budućnost, i u kakvim ćemo gradovima živjeti, pojasnio je jedan od najboljih svjetskih futurologa u razgovoru s reporterkom Dnevnika Nove TV Katarinom Jusić Mezgom.
Carsten Beck bio je na forumu u Rijeci i to uoči velike konferencije Future Tense, koja se održava u Zagrebu.
Kako izgledaju gradovi budućnosti?
"Pa, prije svega, gradovi su budućnost jer vidimo sve veći trend urbanizacije. Dakle, krenimo od te činjenice. Međutim, također vidimo mnoge izazove s kojima će se gradovi suočavati.
Kada promatramo trendove, što radimo u Kopenhaškom institutu, vidimo pitanja vezana uz kvalitetu života, probleme održivosti, rastuću nejednakost te zapravo, aktivnosti koje su se nekada odvijale u gradskom prostoru. One su sada suočene s izazovima novih digitalnih rješenja. Dakle, moglo bi se reći da će gradovi istovremeno napredovati i biti ugroženi", rekao je Beck.
Je li budućnost neizvjesnija nego ikad?
"Da, budućnost je neizvjesna. Mi i naši partneri stvaramo osjećaj za budućnost. Svakodnevno radimo s budućnošću. I naravno, svaki put kada nam postave ovo pitanje, odgovorimo - da, neizvjesnija je nego ikad.
Međutim, također bismo rekli da je, promatrajući svijet i iz europske perspektive 2025. godine, razina neizvjesnosti dosegnula novu dimenziju. To se odnosi na gradove, ali i na koncept Europe. Nažalost, mnogi od tih trendova su negativni i na neki način prijete našim društvima. Zato moramo biti na oprezu i ozbiljno razmisliti o tome kako se nositi s tim izazovima", pojasnio je.
Kako se pripremiti za budućnost?
"Bilo bi sjajno kada biste to nekoga mogli pitati. Mogli biste pitati futurista poput mene i reći: 'Kako će izgledati Rijeka za 10 godina?' Svi znamo da ne možemo predvidjeti budućnost. Ali ono što gradovi mogu imati su bolje i ravnopravnije rasprave o budućnosti, gdje se razmatra više različitih scenarija. Dakle, umjesto da jednostavno kažemo - trebamo jednu budućnost za Rijeku, moj grad ili Kopenhagen, postoji niz mogućih budućnosti.
Kako bi ta rasprava bila kvalitetnija, jedan od naših ciljeva u Kopenhaškom institutu je uključiti više građana u te razgovore. A to je izazovno. Nije problem okupiti gradonačelnike, direktore i profesore da razgovaraju, puno je teže uključiti obične ljude, građane u te rasprave o tome kako želimo mijenjati svoj grad", odgovorio je.
Kako nam predviđanja mogu pomoći?
"Predviđanja su teška, kao što sam rekao, ali dobar početak bio bi pogledati ono što nazivamo megatrendovima. Dakle, promatrajući velike trendove koji oblikuju naše gradove i društva, vidimo da su mnogi od njih prilično dosadni jer su već poznati svima. To može biti klimatska održivost, sve veća digitalizacija svih vrsta procesa ili demografski razvoj Hrvatske i Rijeke. Ti su trendovi donekle predvidljivi, ali posljedice tih trendova su nepredvidive.
Dakle, počevši s priznavanjem tih trendova – trebamo biti održiviji, moramo pratiti demografske promjene, moramo razumjeti kako mladi ljudi razmišljaju i ponašaju se i zatim na tome dalje graditi, ali bez razmišljanja da, ako se dovoljno potrudimo, možemo točno predvidjeti budućnost, jer to je, još jednom - nemoguće. Umjesto toga, trebamo imati otvoren razgovor, ali temeljen na podacima i činjenicama koji će biti sačuvani u budućnosti", zaključio je Beck.
This browser does not support the video element.