Građani su prvu zadaću gospodarenja otpadom trebali imati od 1. siječnja, razdvajati biootpad. Njega prema podacima Programa za razvoj UN-a u Hrvatskoj na deponije odložimo 96 posto. Ministar Zmajlović zaustavio je tu odluku.
'U već spomenutoj Okvirnoj Direktivi o otpadu, za gospodarenje bio otpadom nije propisan rok za uspostavu sustava odvojenog skupljanja, kao za prethodno navedene posebne kategorije otpada', kaže Ministarstvo okoliša.
Pompozno najavljeni plan bivše ministrice Holy pao je u zaborav. 'Na jesen krenuti sa kampanjom vezanjom za provedbu Zakona o otpadu, odnosno kampanje osvješćivanja', kazala je tad Mirela Holy.
>> Zmajlović: Zeleno gospodarstvo zahtijeva bolje i skuplje tehnologije
U jednom kontejneru nekoliko vrsta otpada. Ono što je za bivšu ministricu bio prioritet, za ministra Zmajlovića, čini se, ima vremena. 'Prema zahtjevima europske Direktive o otpadu, koju smo dužni u cijelosti implementirati, datum 1. siječnja 2015. stoji kao rok do kad moramo osigurati odvojeno sakupljanje papira, metala, plastike, stakla, električkog i elektroničkog otpada, otpadnih baterija i akumulatora, otpadnih vozila, otpadnih guma, otpadnih ulja, građevnog otpada, otpadnog tekstila i medicinskog otpada', kažu iz ministarstva.
Direktiva Europske unije nalaže nam da do 2020. godine recikliramo 50 do 70 posto otpada. U Hrvatskoj se na godinu proizvede oko 13,2 milijuna tona otpada. Veći dio je biorazgradiv što znači da ima i gospodarski potencijal. No dok god se po tom pitaju ništa ne poduzima, za nas je to još uvijek samo smeće.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook