Radnicima triju osječkih gradskih tvrtki bit će olakšano čišćenje ulica, groblja i tramvaja jer će uskoro dobiti pojačanje. Rukave će zasukati i osobe koje primaju socijalnu naknadu. Gordana Vildman ne protivi se ovoj odluci.
"Suprug ne može, on nije radno sposoban, a ja bih išla. Zašto ne?" poručuje. Ivan Varga također kaže da će ići raditi. "Radio sam u praonici. Što god je trebalo, radio sam", kaže.
Grad Osijek broji 490 radno sposobnih korisnika socijalne naknade, a Osječani smatraju da bi se svi trebali odazvati pozivu za javne radove.
"Apsolutno se slažem s tim. Treba malo zemlju i spasiti, a ne samo uzimati od nje", kaže Zvonko iz Osijeka.
Iz Grada ističu da ovom mjerom žele aktivirati građane te ih uključiti u zajednicu.
"Takva odluka je poticaj za korisnike socijalne naknade, a ne kažnjavanje. Mi ih želimo integrirati u društvo, želimo da sudjeluju u radu za zajednicu. Siguran sam da će se većina odazvati, to je četiri sata dnevno", kaže gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.
Razgovori će se početi održavati u prosincu.
Da ljudi koji žive od socijale pružaju otpor radu, pravi je primjer Bjelovar. Ove godine pozvali su 103 osobe na razgovor.
"43 je odradilo, šest osoba je donijelo potvrdu da su nesposobni za rad, a za sve ostale poslali smo potvrde nadležnom Centru za socijalnu skrb, koji imaju pravo skinuti ih s određene financijske pomoći koju primaju", kaže Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara.
Bjelovarčani su ogorčeni, a Osječani se nadaju da se kod njih neće preslikati poražavajuća brojka kao u Bjelovaru jer će korisnici ostati bez socijalne naknade, kaže novinarka Matea Drmić u prilogu.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.