"Nadam se da će iduće godine osobno predsjednica doći i da će ove podjele već jednom ostati iza nas. Ovo ne da je tužno, ovo je sramota za jednu zemlju", izjavio je Čičak nakon službene komemoracije žrtvama ustaškoga koncentracijskog logora.
Smatra i da je "ovako siromašan sastav prisutnih ljudi" sramota za Hrvatsku.
Čičak je istaknuo da mu je Grabar-Kitarović u petak, kada su zajedno posjetili Spomen-područje Jasenovac i odali počast žrtvama, rekla da će službenoj komemoraciji nazočiti kada ona bude zajednička i jedna kolona te da sada ne želi sudjelovati u daljnjim podjelama u zemlji. Na novinarsko pitanje ne pridonosi li onda i ona tim podjelama, Čičak je odgovorio da nije pridonijela.
"Ona izbjegava daljnje podjele i ja je osobno u tome podržavam", rekao je.
Čičak smatra i da je sada Hrvatska podjeljena kao nikada nakon Domovinskog rata na raznim temama: od ratifikacije Istanbulske konvencije do suočavanja s prošlošću. Drži i da je potrošena energija zajedništva koja je postojala za vrijeme Domovinskog rata te se pita što bi sada trebalo biti novo što bi u zemlji ujedinilo različite političke opcije.
Ocijenio je sramotnim da u Jasenovcu nije položen vijenac SDP-a i da nikoga iz te stranke nije bilo. "Koja je to poruka? Oni zapravo propitkuju legitimnost i legalitet vlasti u Hrvatskoj na taj način", ustvrdio je Čičak.
Prigodnim programom u Spomen-području Jasenovac u nedjelju je održana službena komemoracija žrtvama ustaškoga koncentracijskog logora, pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, u spomen na 22. travnja 1945. i proboj 600 logoraša, od kojih je preživjelo njih stotinjak. Bila je to treća od tri komemoracije koje se odražavaju u spomen na jasenovačke žrtve. Komemoraciju su ranije održali Savez antifašista boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH) i Srpsko narodno vijeće, a prošli tjedan i predsjednik Židovske općine Zagreb (ŽOZ) i Koordinacije židovskih općina u RH. Oni izražavaju nezadovoljstvo što se u javnom prostoru tolerira ustaški pozdrav. (Hina)