demografski problem

Istraživanje pokazalo: Hrvatska će biti prazna za 20 godina

Iseljavanje mladih Foto: Nikolina Vukovic Stipanicev/Cropix
Njemačke novine napravile su analizu prvih jedanaest godina Hrvatske u EU i kao zaključak izvukle da demografska slika postaje sve gora.

Portal Redakcijske mreže Njemačke (RND) objavio je opširnu reportažu o životu u Hrvatskoj kao „najmlađoj članici EU-a“. Fokusirali su se na neupitan ekonomski rast i smanjenje nezaposlenosti, ali i visoku stopu korupcije i inflacije kao i sve veći broj mladih koji napušta zemlju.

Deutsche Welle prenosi kako nakon gotovo jedanaest godina članstva u EU, Hrvatska zabilježava ekonomski napredak što je najbolje vidljivo kroz porast BDP-a s 60 na 71 milijardu američkih dolara kao i smanjenje nezaposlenosti s 17 na 6 do 7 posto.

Godišnje plaće također rastu te su sada gotovo jednako visoke kao i u Poljskoj i Mađarskoj. Osim toga, Hrvatska dobiva golemu financijsku pomoć EU - 30 milijardi eura u periodu od 2021. do 2027. godine. 

Pročitajte i ovo Rat u Ukrajini Putin otkrio cilj nove ofenzive u Harkovu: "To nije dio trenutnog plana Rusije"

Međutim, u isto to vrijeme korupcija ne jenjava pa je tako premijer Andrej Plenković u proteklih osam godina morao smijeniti 30 ministara, većinu zbog optužbi za korupciju. 

Također, prema novom zakonu, zviždači koji citiraju iz istražnih dosjea suočavaju se s kaznom do tri godine zatvora. Isto tako, čak 74 posto stanovništva nije zadovoljno smjerom u kojem se zemlja razvija. 

Jedan od glavnih problema koji vide strani promatrači leži u različitim pristupima koje Vlada ima prema svojim sugrađanima i na van.

"Prema vani se vlada predstavlja kao proeuropska i predana vladavini prava, ali na unutarnjem planu vidimo golemu demokratsku regresiju", rekla je Sonja Schirmbeck iz Zaklade Friedrich Ebert u Zagrebu. 

Pročitajte i ovo više stotina eura Prepoznajete li osobe s fotorobota? Policija ih traži zbog teške krađe

Brojni građani stoga su sretni što je Hrvatska dio Europske unije zato što to znači da mogu jednostavnije iseliti, ali i da im je lakši pristup novcima iz europskih fondova. 

Njemačke novine dalje navode kako, iako je očit ekonomski rast i niska stopa nezaposlenosti, Hrvatsku sve više muće visoke cijene stanovanja i općih životnih troškova. Upravo zato se mnogo mladih odlučuje za opciju napuštanja domovine. 

"Sve više mladih Hrvata stoga razmišlja o odlasku iz zemlje. Prema reprezentativnom istraživanju Zaklade Friedrich Ebert, koje će biti objavljeno na jesen, danas 40 posto više mladih razmišlja o iseljavanju nego prije šest godina. Trend je već primjetan, nedavno je broj stanovnika pao na ispod četiri milijuna. Za 20 godina Hrvatska će biti prazna”, navode njemačke novine. 

 

 

Povezane teme