Cijena barela skočila

Benzin skuplji od 10 kn?

Slika nije dostupna
Otkad su počeli neredi u Egiptu, cijena barela nafte skočila je iznad 100 dolara. Pitanje je hoće li to utjecati i na cijenu goriva u Hrvatskoj. Danas će se po pravilniku za izračun formirati nova cijena.

INA je prije dva tjedna u posljednji trenutak odustala od poskupljenja, a još uvijek se ne zna hoće li sada podignuti cijene. Ministarstvo gospodarstva prije svega će baciti pogled na tečaj dolara koji također utječe na formiranje cijena. Podsjetimo, u Hrvatskoj se cijena formira kao prosjek cijena na mediteranskom tržištu. A s obzirom da posljednje vrijeme barel sirove nafte divlja, najviše i zbog situacije u Egiptu, nove, veće cijene su itekako moguće.

>> Ina zadržala cijene goriva, privatnici skuplji

Iz izvora bliskih Ministarstvu gospodarstva, saznajemo da je vrlo vjerojatan ishod da benzinska goriva neće ići gore. Inina konkurencija, koja je prije dva tjedna povećala cijene za tridesetak lipa, će cijene uskladiti sa sadašnjim Ininim cijenama. S druge strane, Ina će korigirati cijene dizelskih goriva prema cijeni koju drži konkurencija.

Podsjećamo, prošli put Ina je vjerojatno i zbog pritiska javnosti, poskupljenja u posljednji tren povukla i tako, na neki način, marketinški nasamarila samu konkurenciju. Ipak, vozačima ovo neće biti laka godina, očekuje se daljnji rast sirove nafte, a tako i naftnih derivata.

Ovo neće biti godina vozača. Sasvim je izvjesno kako će plaćati skuplje gorivo. 'Ja osobno držim da moramo biti spremni na korekcije cijena koje će biti sasvim sigurno tijekom godine na više, a teško mi je vjerovati na niže', rekao je Nenad Porges, bivši ministar gospodarstva.

Nemiri u Egiptu pogoršavaju situaciju. Od početka prosvjeda barel nafte se s 90 popeo na 102 dolara. Poskupljuju i ostale sirovine pa se strahuje od moguće energetske krize. Nakon eksplozije plinovoda na Sinaju, oči svijeta prate Sueski kanal. Naime, 70 posto sirove nafte koji završava na mediteranskom tržištu i mediteranskim robnim burzama prolazi Sueskim kanalom.

'Mi smo jedno minorno tržište koje prati samo odjeke sa svjetskog tržišta i ukoliko smo se opredijelili za tržišno gospodarstvo onda je sigurno da će i cijene derivata oscilirati sukladno cijenama sirove nafte', rekao je Nenad Porges.

U godinu dana cijena goriva kod nas je samo rasla. Od siječnja prošle godine do siječnja ove za čak kunu i 30 lipa. Po prosječnom rezervoaru to je i 70 kuna. Nimalo utješno za vozače.

Naši izvori su nam također pojasnili, ukoliko i ne dođe sada do eventualnog poskupljenja da je ono sasvim izvjesno za dva tjedna. Tada bi poskupljenje moglo biti čak i veće od tridesetak lipa. U suprotnom će kompanije trpjeti minuse.

Povezane teme