Od dana ulaska u Uniju Hrvatska ima rok od godinu dana za prilagodbu, a u tih godinu dana jaja iz malih kaveza neće moći na tržište Europske unije. Za sada se u Hrvatskoj na prste jedne ruke može izbrojiti farme koje imaju kaveze po europskim standardima.
>> Pronašli krv u jajetu, proizvođač 'objasnio' da kokoš ima - menstruaciju!
'Kokoš ima u ovom trenutku oko 800 četvornih centimetara. Znači EU standard je 750, a kod nas je 800', kaže Ivo Nedić iz tvrtke Žito d.o.o.
Deluxe kavez ima i intimni prostor za nešenje jaja.
'Ima zaštitu od svjetla gdje će se ona ugodnije i mirnije osjećati i da joj nitko ne smeta', dodao je Nedić.
Tu je i prostor za manikuru, prečka za sjedenje i kupka za čopkanje. Luksuzni smještaj kokama je osigurala Europska unija.
'Mi već sada jedan dio svoje proizvodnje usmjeravamo i planiramo izvoziti u EU. Tako da što se nas tiče, Europa može doći odmah', kaže Nedić.
Na drugoj farmi, druga priča. O luksuznim kavezima koke mogu samo sanjati. Gazda je tek otplatio kaveze u kojima sad žive.
'Ako je to intima kokoši, gdje je moja intima? Tko će to vratiti? Ja u ovom slučaju u hrvatskom društvu nisam tretiran ni kao rob', kaže Zdravko Crnčan iz tvrtke Marijančanka d.o.o.
Novi kavezi znače i novi kredit, no Zdravko ne vidi ni perspektivu ni razlog za investiciju. A sudbinu ove dijeli većina hrvatskih farmi koka nesilica. Farmeri traže pomoć Vlade. 'Mogli bi zahtijevati od Bruxellesa istu prolongaciju kao što je dobila Italija i Španjolska, tj. duži period prilagodbe', predlaže Krunoslav Jurišić iz iste tvrtke.
Naši su se pregovarači izborili za prilagodbu od godinu dana, a nakon toga slijede sankcije. 'Ako to zemlja ne provede u određenom roku onda se čitav predmet upućuje međunarodnom sudu', pojasnila je Branka Buković Šošić iz Ministarstva poljoprivrede.
S kokama nesilicama nema šale. Svoj će luksuz, ako zatreba, braniti i na sudu. Da će ondje biti glasne, ne sumnjamo.