"Hrvatska udruga poslodavaca kroz 16 pitanja postavljenih strankama nije ocjenjivala rad ove Vlade, već smo od političkih stranaka zatražili da prije izbora građanima jasno kažu što će i kako učiniti u područjima u kojima je potrebno napraviti značajan napredak, ako dobiju priliku voditi zemlju", prenosi se u HUP-ovoj objavi riječi Gordane Deranje.
Ona podsjeća da je HUP na sličan način pristupio parlamentarnim strankama i uoči prošlih izbora. "Sve pozitivne poteze ove i prijašnjih vlada uvijek smo pozdravljali, a na izostanak cjelovitih reformi ne ukazuju samo poslodavci već i sindikati i Europska komisija i veliki dio javnosti", kaže Deranja.
Dodaje da HUP, kao odgovoran socijalni partner, čitavo vrijeme ukazuje na nužnost promjena i o statusu reformi govori svakih šest mjeseci. Ujedno najavljuje da će i na ovogodišnjem Danu poduzetnika objaviti novi HUP skor u kojem se matematički, na osnovi službenih podataka, daje izračun o napretku, odnosno, izostanku reformi.
HUP strankama postavio 16 pitanja
"Činimo to upravo kako bismo realno mogli procijeniti napravljeno i utemeljeno govoriti o svemu onome što tek treba učiniti. Vjerujemo da na ovih naših 16 pitanja nije teško odgovoriti i očekujemo da će se parlamentarne stranke na njih očitovati u svojim predizbornim programima", kaže Deranja.
Njezin istup uslijedio je nakon komentara Vladinih dužnosnika o HUP-ovim pitanjima. Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a Branka Grčića na današnjoj konferenciji za novinare izjavio je kako su odgovori na sva pitanja HUP-a sadržani u Nacionalnom programu reformi.
Grčić je istaknuo da ne može prihvatiti ocjene i kritike da baš ništa nije učinjeno napominjući da je Europska komisija smanjila broj preporuka s lanjskih osam na ovogodišnjih šest, a spomenuo je i Vladine napore u smanjenju broja agencija, rezanju neporeznih nameta, restrukturiranju javnog sektora itd.
HUP je u utorak objavio 16 pitanja političkim strankama uoči parlamentarnih izbora.
Od stranaka HUP očekuje odgovore kako će poštovati fiskalno pravilo i provesti fiskalnu konsolidaciju, kada i kako misle promijeniti teritorijalni ustroj države i provesti reformu javne uprave, kako će već u prvoj godini mandata ukloniti najveće administrativne i investicijske barijere te kada će i kako smanjiti poreze i neporezna opterećenja.
HUP pita stranke i što će učiniti na poboljšanju pravosuđa, povećanju učinkovitosti državnih poduzeća i korištenja državne imovine te omogućavanja pružanja javnih usluga privatnicima. Poslodavce zanima i kako političke stranke vide reformu tržišta rada i obrazovnog sustava te kako misle unaprijediti mirovinski i zdravstveni sustav.
Pitaju stranke i kako se misle boriti s nepovoljnim demografskim trendovima i mogućim nedostatkom radne snage, kako će osigurati energetsku dostupnost i sigurnost uz ekološku održivost, ali i kako misle poticati znanost i inovativnost.
Od stranaka koje će se boriti za vlast, poslodavci traže i odgovore na pitanja kako misle unaprijediti kulturu dijaloga, afirmirati izvrsnost i poticati poduzetništvo te kako drže da mogu iskoristiti članstvo Hrvatske u NATO-u i EU-u. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook