Zemlja znanja, moš' mislit

Najbolji hrvatski učenici za najboljima na svijetu zaostaju dvije godine

Slika nije dostupna
Hrvatske učenice su puno bolje u čitanju dok dečkima uvjerljivo bolje ide matematika.

Učenici hrvatskih srednjih škola ispodprosječni su u metematici, čitanju te prirodoslovnim predmetima, pokazalo je istraživanje u sklopu PISA 2012 - projekta međunarodnog istraživanja znanja i kompetencija koje je provedeno u 65 zemalja.

Podaci istraživanja pokazuju da, po razini dosegnutih bodova, najbolji hrvatski učenici zaostaju, primjerice, za učenicima iz Šangaja u Kini, koji su najbolje ocijenjeni, toliko bodova koliko predstavlja dvije godine školovanja.

Među hrvatskim učenicima najviše je matematički nepismenih, odnosno onih koji ne mogu prenijeti matematička znanja u svakodnevnu primjenu, i to čak 30 posto. Najlošije rezultate postigli su učenici u strukovnim školama, a pokazalo se da je ispitanima najteže bilo pretočiti životni kontekst u matematički kontekst. Na listi 65 zemalja hrvatski su srednjoškolci u matematici zauzeli 40. mjesto dok su u prethodnom istraživanju bili 37. ali u kategoriji 57 zemalja. U području prirodoslovne pismenosti Hrvatska je na 34. mjestu, što je ponovno znatno niže od prosjeka zemalja OECD-a.

Po čitalačkoj pismenosti naši su učenici na 35. mjestu što je vrlo blizu zadnjeg istraživanja. Gledajući po spolu, učenice u Hrvatskoj su puno bolje u čitanju i tek mrvicu u prirodnim znanostima dok  dečkima uvjerljivo bolje ide matematika.

'Poruka mladim ljudima je da se ne treba truditi, da se u ovoj prosječnosti moramo svi utopiti!'

U istraživanju PISA 2012 je sudjelovalo 510 tisuća učenika starosti između 15 i 16 godina. Rezultati PISA istraživanja među učenicima smatraju se jednim od najboljih pokazatelja kretanja gospodarskog rasta zemlje u budućnosti. Zemlje koje su slušale preporuke i ozbiljno analizirale rezultate imaju sve bolju razinu, a to su ujedno gospodarski najpropulzivnije zemlje.

Na vrhu su u svim segmentima istraživanja zemlje su Dalekog istoka; Koreja, Japan i Kina, koje su pretekle Finsku, nekada zemlju s uvjerljivo najboljim ostvarenim rezultatima učenika. 

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook