Reporterka Dnevnika Nove TV Matea Drmić doznaje da će hrvatski poljoprivrednici ići u mirni prosvjed i da na ceste izlaze već u ponedjeljak, kada će se u 10 sati okupiti u Đakovu.
Na ulice izlaze i slavonski i medimurski poljoprivrednici, a kako su poručili to rade u znam podrške europskim poljoprivrednicima i da iskažu svoje nezadovoljstvo i probleme.
Podsjetimo, održan je višesatni sastanak predstavnika Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) i Ministarstva poljoprivreda, a poljoprivrednici od Vlade traže žurnu provedbu svojih zahtjeva, revidiranje europske poljoprivredne politike i zaštitu proizvodnje.
"Upravni odbor Hrvatske poljoprivredne komore, na svojoj je sjednici koja je održana 13. veljače 2024. godine donio odluku da hrvatski poljoprivrednici za sada ne idu u prosvjede, ali se solidariziraju sa zahtjevima prosvjednika u EU, te daju podršku poljoprivrednicima drugih članica", izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović.
"Ukoliko ne bude sluha i ne dobijemo jasne odgovore od Vlade RH i resornog Ministarstva, spremni smo ubrzo krenuti u organizaciju velikih prosvjeda. Na njima ćemo upozoriti na izuzetno teško stanje u proizvodnji, te nemogućnosti da se hrvatska poljoprivreda zbog svih ograničenja nove Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) nosi sa ogromnom administracijom, stranom uvoznom konkurencijom te rušenjem proizvođačkih cijena. Zbog toga se uništava domaća proizvodnja, a mnogi proizvođači odustaju od svoje proizvodnje, koja njima znači egzistenciju", ustvrdio Jakopović.
Kada je riječ o nacionalnim problemima u poljoprivredi, koji su specifični i odstupaju od onoga što traže EU poljoprivrednici, Upravni odbor je donio sljedeće odluke i zahtjeve koje će uputiti Vladi RH i Ministarstvu:
- Smanjiti administrativno opterećenje poljoprivrednika; ukinuti geotagiranja fotografija
- Oformiti tripartitno Povjerenstvo za redoviti mjesečni izračun proizvođačkih cijena koji bi činilo Ministarstvo poljoprivrede, HPK i predstavnici znanosti
- Pokrenuti izmjenu Zakona o nepoštenim trgovačkim praksama, gdje se uzimaju u obzir podaci iz točke 3.
- Pokrenuti izmjenu strateškog plana ZPP u korist primarne poljoprivredne proizvodnje i prerade
- Pojačati kontrolu uvoza hrane, poljoprivrednih proizvoda i prerađevina iz trećih zemalja u suradnji sa Državnim inspektoratom RH-om; te povećati ulaganje u marketing domaćih proizvoda
- Pokretanje i ustrajavanje Uzajamnog fonda, iz čijih sredstava bi se namirivali tržišni poremećaji (minimalno 100 milijuna eura)
- Dozvoliti upis u ARKOD svima koji koriste parcelu, a za ostvarivanje prava na potporu koristiti trenutni pravilnik, te revidiranje Zakona o poljoprivrednom zemljištu
- Povećati deminimis potpore na 25.000 eura
- Ukinuti plaćanje poreza na promet nekretnina kod zamjene poljoprivrednog zemljišta, po uzoru na komasaciju
- Uvesti nacionalnu potporu (kapitalna ulaganja) uz povrat od 40% posto za investicije u poljoprivredu i preradu do 200.000 eura
"Ovo su glavni zahtjevi koji su polazna osnova za daljnje razgovore sa Vladom i Ministarstvom poljoprivrede, a tiču se ključnih problema hrvatske poljoprivrede. Smatramo kako je potreban jasan dijalog sa Vladom RH. Želimo snažnu podršku potrošača jer su u sadašnjim tržišnim i geopolitičkim okolnostima najugroženiji upravo oni – potrošači. Proizvođači trpe gubitke, dok svi ostali u lancu koriste ovu situaciju i izvlače ogromne profite", zaključio je Jakopović.